“Ülkemizi Uzay Yarışında Layık Olduğu Yere Getireceğiz”

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, “Büyük ülkeler uzay yarışının içinde. Biz bu şuurla göreve başlıyoruz. Çok hızlı bir şekilde eksikliklerimizi kapatacağız” dedi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım’ı makamında kabul etti. Bakan Varank yaptığı konuşmada Türkiye Uzay Ajansı’nın Türkiye’nin 20 yıllık hayali olduğunu ve yönetim kurulu başkanı ile üyelerinin atandığı söyledi. Yönetim kurulundakilerin havacılıkla uzay alanında tecrübe sahibi olduğuna dikkati çeken Bakan Varank, “Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi” vizyonu çerçevesinde Türkiye’nin uzay alanında milli menfaatlerini koruyacak şekilde çalışmalarını sürdüreceklerini vurguladı.
POTANSİYELİMİZ YÜKSEK
Yıldırım da uzay konusunun ülkemizde çok ilgi gördüğünü ancak bilgi eksikliğinin bulunduğu bir alan olduğunu belirterek, “10 yıl içinde uzayda gücü olmayanın yeryüzünde söz hakkı olmayacak. Büyük ülkeler uzay yarışının içinde. Biz bu şuurla göreve başlıyoruz. Çok hızlı bir şekilde eksikliklerimizi kapatacağız. Bu yarışta gelişmiş ülkelerin gerisindeyiz. Bu büyük milletin potansiyeline inanıyorum. Fırsat verildiğinde, kaynaklar da olduğunda neler yapabileceğini bu millet hep göstermiştir. Bu yarışta da gösterecek. Kısa bir zamanda biz aradaki farkı kapatıp, ülkemizi uzay yarışında layık olduğu yere getireceğiz” dedi. (BSHA)

BSHA – Bilim Sağlık Haber Ajansı

Benzer Haberler