Aşkale’nin kurtuluşu Kocaeli’de coşkuyla kutlandı

Share

Kocaeli’de yaşayan Erzurum Aşkaleliler, Büyükşehir’in desteğiyle düzenlenen Kurtuluş Gecesi’nde coştu

Kocaeli genelindeki tüm hemşeri derneklerinin buluşmalarına destek sağlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bu bağlamda kentte yaşayan Aşkalelileri, Kurtuluş Gecesi’nde bir araya getirdi. Erzurum Aşkale’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 104’üncü yıl dönümü Hasan Gemici Spor Salonu’nda coşkuyla kutlandı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin katkı ve desteğiyle gerçekleşen programın ev sahipliğini Kocaeli Aşkaleliler Derneği Başkanı Zülküf Eta yaptı. Programa Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Erzurum dernekleri, Erzurum’dan gelen ilçe belediye başkanları ve çok sayıda Aşkaleli vatandaş katıldı.

 

MEHTERAN TAKIMI KONSER VERDİ

Program, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı’nın konseri ile başladı. Birbirinden güzel eserlerini icra eden mehteran ekibi, Aşkalelilerin beğenisini kazanarak alkış aldı. Ardından Erzurum yöresine ait türkülerin söylendiği, davetlilerin bar ekibinin yöreye özgü oynadığı oyunlarla coştuğu gece, Büyükşehir’in desteğiyle dolu dolu geçti.

 

ÇAKMAK: ŞANLI TARİHİMİZ VE DÜNYADAKİ NAMIMIZ YÜRÜYECEK

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın'ın selamlarını ve saygılarını ileterek sözlerine başlayan Başkan Vekili Çakmak, “Erzurum’un dışında belki de Erzurumluların en çok yaşadığı şehir olan Kocaeli’de onlarla birlik ve huzur içinde yaşamaktan, yine Aşkale’mizin 104. kurtuluş yıldönümünü sizlerle beraber kutlamaktan son derece memnunum. Din için, devlet için, ezan için, bayrak için gözünü kırpmadan canlarını veren şehitlerimize ve bu uğurda gazi olmuş büyüklerimize minnettarız. Onları buradaki programda anmamız ve genç kardeşlerimize tanıtmamız çok önemli. 104 sene evvel Aşkale’yi işgal edenler, farklı zamanlarda ülkemizin farklı yerlerini de işgal etmek istiyorlar. Hem dışarıdan hem içeriden memleketimizin güzelliklerine göz diken düşmanlarımız var. Bu düşmanlar karşısında yiğit dadaşlarımız, evlatlarımız bulunuyor. Allah’ın izniyle onlar var olduğu sürece düşmanların hevesleri kursaklarında kalacak, Türk milletinin şanlı tarihi ve dünyadaki namı yürüyecek. Bunu bu ve benzeri toplantılarla gençlerimize aktarmamız gerekiyor. Bu konuda da çalışan kardeşlerimizi tebrik ediyorum” dedi.

 

BAŞKAN BÜYÜKAKIN’A TEŞEKKÜR

Programda selamla konuşması yapan Kocaeli Aşkaleliler Dernek Başkanı Zülküf Eta, Kocaeli’de kurtuluş gecelerini kutlamalarında emeği ve katkısı bulunan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’a teşekkür etti. Kocaeli’ye geldiğinde kentteki büyük değişimi gördüğünü ifade eden Çat Belediye Başkanı Melih Yaşar ile Aşkale Belediye Başkanı Ahmet Yaptırmış da, Kocaeli’de yaşayan hemşerileri ile buluşmalarını sağlayan Tahir başkana teşekkürlerini sundu. Büyükşehir, Anadolu’nun gücünü ve zenginliğini Kocaeli’ye hissettiren hemşeri derneklerine destek olmaya devam edecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir