Share

Engellilerin Sinemadaki Temsillerinin Arttırılması Toplantısı Gerçekleştirildi

Puruli Kültür Sanat tarafından yürütülen Döngüyü Kırmak: Erişilebilir Sinema projesi kapsamında "Engellilerin Sinemadaki Temsillerinin Arttırılması" konulu toplantı 5 MartCuma günü çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel MüdürlüğüKarakuş Film Yapım,  Pati FilmUmut ProductionsZeynep Atakan Film Yapım ProdüksiyonDeğiştiren Adımlar Derneği, Dem DerneğiEngelliler.Biz PlatformuEngelliler KonfederasyonuEngelsiz Erişim DerneğiErişilebilir Her Şey,Herkes İçin Erişilebilir Yaşam Akademisi Derneğiİşitme Engelliler ve Aileleri DerneğiSesli Betimleme DerneğiToplumsal Haklar ve Araştırmalar DerneğiTurkcell temsilcileri ile engelli hakları aktivisti ve sanatçı Elif Gamze Bozo, yönetmenler Ali DemirtaşMelik Saraçoğlu ve Nesimi Yetik'in katıldığı toplantıda; sinema eserlerindeki engelli temsillerinin özgün ve gerçekçi bir şekilde ortaya konması ve bu temsillerin artırılması gerekliliği vurgulanarak, engelli karakterlerin basmakalıp ve önyargılara dayalı tasvirlerinin önüne geçebilmek adına çözüm önerileri tartışıldı. 

 

Engellilerin sinema ve TV sektöründeki istihdamlarının da var olan önyargılar sebebiyle yetersiz kalmasının önüne geçebilme yollarının konuşulduğu toplantının raporu önümüzdeki günlerde Puruli Kültür Sanat'ın web sitesinden yayınlanacak. 

 

Ücretsiz ve Çevrim İçi Erişilebilir Film Gösterimi  

 

Avrupa Birliğinin finansal desteğiyle, Sivil Toplum Destek Programı III altında gerçekleştirilen Döngüyü Kırmak: Erişilebilir Sinema projesi kapsamında, engellilerin farklı ve özgün temsillerini izleyici ile buluşturabilmek amacıyla; başrolünde engelli kişi ya da kişilerin bulunduğu 4 kısa filmden oluşan bir film seçkisi 12 Mart Cumartesi ve 13 Mart Pazar günleri, 48 saat süresince ücretsiz ve çevrim içi olarak btvc.muvi.com adresinde, sesli betimleme ve ayrıntılı altyazı seçenekleri ile erişilebilir olarak yayında olacak. 

 

2021 En İyi Kısa Film Oscar Adayı Seçkide

 

Seçkide yer alan ilk film Doug Roland’ın yönettiği, 2021 Akademi Ödüllerinde En İyi Kısa Film ödülü için yarışan, kör ve sağır bir oyuncunun oynadığı ilk film olan Derinden Hissetmek (Feeling Through). Film, New York sokaklarında dolaşarak umutsuzca kalacak bir yer ararken, yardıma ihtiyacı olan Artie ile karşılaşan Tereek'in hikayesini anlatıyor. Seçkide yer alan ikinci film, Bunun İçin Fazla İyiyiz (We Are Too Good For This). Sissy Malekin yönettiği film, sosyal konutlarda yaşayan bir grup arkadaşın, başkalarının kusur olarak gördüğü özelliklerini kullanarak bağımsızlıklarını savunmalarını anlatırken, engelliğe dair klişeleri de altüst ediyor. 

  

Itandehui Jansen'in filmi İşaretler ve Jestler (Signs and Gestures) seçkide yer alan üçüncü film. Filmde bir flört uygulaması aracılığıyla sohbet eden çiçekçi Clara ve sanat öğrencisi Simon'ın, ilk randevularında karşılaştıkları beklenmedik durum ve sonrasında yaşananları izleyeceğiz. Bea R. Blankenhorst'un filmi Tutulmanın Ardından (After The Eclipse) seçkide yer alan son film. Film, 1920'ler Arjantin'inin kırsal bir kasabasında, insanların yakınlaşması için düzenlenen bir balonun önyargıları nasıl gözler önüne seriyor.

 

Bu yıl Nisan ayında başlayan Döngüyü Kırmak: Erişilebilir Sinema projesi, 15 aylık uygulama dönemi boyunca sinema ve erişilebilirlik alanında çalışan tarafları bir araya getirerek bir diyalog zemini oluşturmayı, sinemaya erişimin önündeki engelleri tanımlamayı, bu engellerin nasıl bertaraf edilebileceği üzerine ilgili aktörlerle fikir alış verişi yaparak çözüm üretmeyi ve engellilerin sinemadaki temsillerini güçlendirmeyi amaçlıyor. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı