Müze Gazhane’de Mimarlık Yıllığı Sergisi açıldı

Roca sponsorluğunda Arkitera tarafından düzenlenen Türkiye Mimarlık Yıllığı Sergisi Müze Gazhane’de ziyarete açıldı. Yıllıkta yer alan ve derinlemesine konuşulması uygun görülen  10 proje, açılış kapsamında düzenlenen panellerde tartışıldı. 41 projenin yer aldığı sergi, Sayaç Atölyesi binasında, 23 Eylül’e kadar ziyaret edilebilecek.

Yerli veya yabancı tasarımcılar tarafından Türkiye'de, son bir yılda üretilen yapılı çevreyi belgeleyen, sergileyen ve tartışmaya açan Mimarlık Yıllığı sergisi Müze Gazhane’de açıldı. Roca iş birliğinde seçki, yıllık ve sergi formatıyla Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından düzenlenen Mimarlık Yıllığı, sergi açılışı öncesi 5 panele ev sahipliği yaptı. İnşaatı tamamlanan ve değerlendirme için başvuru yapan toplam 97 proje arasından 41’i yıllığa seçilerek sergilendi. Seçilen projeler arasında 19 mimari, 11 iç mekan, 4 yeniden işlevlendirme-iç mekan, 3 kentsel tasarım, 3 peyzaj tasarımı ve 1 geçici strüktür projesi yer aldı. 

10 proje derinlemesine masaya yatırıldı

Açık çağrıya gelen başvurular arasından seçilerek oluşturulan yıllık, her yıl değişen, bağımsız, beş üyeden oluşan seçici kurul tarafından değerlendiriliyor. Türkiye Mimarlık Yıllığı Seçici Kurulu bu yıl Mehmet Cemil Aktaş, Buşra Al, Neslihan Dostoğlu, Zeynep Yapar Ergün ve Bülent Ergin Güngör’den oluştu. Beş oturumda gerçekleşen panelin ilkinde moderatör Cemil Aktaş ile Kalamış Parkı Kolektif Dönüşüm Projesi ve Pendik Millet Bahçesi tasarımları tartışıldı. İkinci panelde ise Buşra Al’ın moderatörlüğünde Meltem Beach & Rooms ve Voyage Torba Oteli konuşuldu. Üçüncü panelde Seçici Kurul üyesi moderatör Neslihan Dostoğlu başkanlığında Dr. Oktay Duran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Kavuşma Durağı projeleri masaya yatırıldı. Zeynep Yapar’ın başkanlığında gerçekleşen dördüncü panelde Algoritma Fabrikası ve Trendyol Kampüs Ofis projeleri sorgulandı. Moderatör Bülent Ergin Güngör’ün yönettiği son panelde ise İyziPark ve Taşkesik Evi tasarımları tartışıldı.  

Mimarlık Yıllığı, mimarlık ve tasarım vizyonunu zamanın ötesine taşıyor 

Serginin açılışında konuşan Roca Türkiye Genel Müdürü Salvador Lopez Oliva, Türkiye’de üretilen yapılı çevreyi, yıllık döngülerle değerlendirme ve tartışmaya açan Türkiye Mimarlık Yıllığı’nın ülkedeki mimarlık kültürü için ne kadar değerli olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “100 yıllık bir İspanyol markası olarak 170 ülkede faaliyet gösteriyoruz, 84 ülkede üretim tesislerimiz bulunuyor. Bulunduğumuz her ülkede mimarlık ve tasarım kültürüne katkı sağlamaya önem veriyoruz.  Düzenlediğimiz tasarım yarışmaları ile genç yetenekleri keşfediyoruz.  Roca Galleri’lerde gerçekleşen mimarlık söyleşileri ve sergileri sektör profesyonellerini bir araya getiriyoruz. Mimarlık Yıllığı bu açıdan şirket vizyonumuzla çok paralel ve devam eden bir proje olduğu için sektörümüzün geleceği açısından umut verici buluyorum. Roca Türkiye olarak mimarlık ve tasarım kültürünü geliştirecek projeler ile  sektörümüzün gelişiminde aktif rol üstlenmeye devam edeceğiz” dedi. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Etiketler: 24 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir