Airbus, 100. A400M’i teslim etti

Airbus, İspanyol Hava Kuvvetleri’nin MSN111 olarak adlandırılan onuncu A400M siparişini teslim ederek, 100. A400M teslimatını gerçekleştirmiş oldu. Uçak, 24 Mayıs’ta Sevilla’dan İspanyol A400M filosunun bulunduğu Zaragoza’ya ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Aynı hafta içinde, dünya çapında 8 ülke müşteriye hizmet veren A400M küresel filosu, 100.000 uçuş saatini tamamlayarak yeni bir dönüm noktasına ulaştı.

Tüm A400M operatörleri, uçağı Covid-19 acil müdahale görevleri için yoğun bir şekilde işletmekte ve iş birliği içinde ortak operasyonlar yürütebilmektedir.

Tüm bu kilometre taşları, A400M programının tüm cephelerdeki etkinliğini açıkça göstermektedir.

Yeni yetenekler

Geçtiğimiz günlerde A400M, Fransız Silahlanma Genel Müdürlüğü (DGA) ile koordineli olarak ilk kez havadan havaya iki helikopterin yakıt ikmalini içeren yakıt ikmal testini başarıyla gerçekleştirerek sertifikasyon hedeflerinin büyük çoğunluğunu tamamlamış oldu.

A400M, gündüz ve gece aynı anda açılabilen yan kapılardan veya rampadan ya da serbest atlayışla 116 paraşütçünün eşzamanlı olarak dağıtımını yapabiliyor. İspanya’da, İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri paraşüt test ekibi ile iş birliği içinde, otomatik paraşüt açıklığını 7.600 metreye (25.000 ft) ve serbest atlayışı 11.582 metreye (38.000 ft) kadar yükseltmek için son testler tamamlandı.

A400M ayrıca, paraşüt çıkarma (23 ton) ile birden fazla platform da dahil olmak üzere havadan bırakma kabiliyetini genişletmek üzere ek testlerden geçti. Fransa ve İspanya da bu uçuşlara katıldı. Taşıma ekipmanı olmaksızın zor ve engebeli zeminlerde kargo teslim etmenin bir diğer yolu da sertifikalandı: Asfalt veya asfaltsız pistlerde 19 tona kadar paletler halinde (tek geçiş) veya 25 tona (iki geçiş) kadar yük dağıtımı.

A400M, Etkili Meteorolojik Koşullarda (IMC) otomatik alçak irtifa yeteneği için sertifikasyon uçuşlarından sonra da yeni bir dönüm noktasına ulaştı. Araziyi tarayan bir radara ihtiyaç duymaksızın navigasyon sistemlerini ve zemin veri tabanlarını kullanmak, bir askeri nakliye uçağı için ilktir. Bu, uçağı düşman bölgelerde daha az tespit edilebilir hale getirir ve bu tür ortamlarında operasyon yürütürken tehditlere karşı daha zor ve daha dirençli olmasını sağlar.

Operasyon

Ortak görevler açısından, İspanyol Hava Kuvvetleri, İspanyol A400M uçağını kullanarak Cazaux’dan (Fransa) Tucson’a (ABD) bir Caracal helikopterinin taşınmasında Fransız Armée de l´Air’a destek verdi. Uçuş, İspanyol A400M’lerde yükleme işlemini onaylamak için CLAEX (İspanyol Silahlanma ve Deneysel Lojistik Merkezi) ve CECTA (Hava Taşımacılığı Kargo Değerlendirme Hücresi) tarafından gerçekleştirildi.

Geçen yılın kilit askeri misyonları arasında, tek bir Fransız A400M uçağı ile Afrika’nın Sahel bölgesinde bulunan birliklere yaklaşık 40 ton gıda, su, yakıt ve mühimmatın ulaştırılması yer alıyor. Avrupa dışındaki bir ülkede havadan dağıtım yapan ilk A400M uçağıydı.

Buna ek olarak, Almanya, Ürdün’deki ‘Counter Daesh’ operasyonuna destek veren görevlerde A400M’i tanker olarak kullanan ilk A400M müşteri oldu.

Covid-19 sırasında hayat kurtaran tıbbi tahliye (medevac) görevleri

2020 ve 2021 Covid-19 pandemisi sırasında A400M sivil acil müdahale, sivil tıbbi tahliye (medevac) görevlerinde ve aynı zamanda tıbbi yardım malzemelerinin taşınma misyonlarında Airbus’un hava kuvvetlerine verdiği destek ile kullanıldı. Uçağın çok yönlülüğü, yüklü kritik tıbbi malzemelerinin havadan ulaştırılmasını sağlayan medevac konfigürasyonuna hızla dönüşümü mümkün kıldı.

Dünyanın dört bir yanındaki operasyonlarda kanıtlanmış etkinlik, çok yönlülük ve benzersiz yeteneklerle A400M, 21. yüzyılda askeri hava taşımacılığı ve insani misyonlar için bir oyun değiştirici olduğunu ispatladı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.