Akaretler Sıraevler, Bbirbirinden Farklı, Özgün ve Özel Sergilere Ev Sahipliği Yapmaya Devam Ediyor

Share

Türkiye’nin en değerli semtlerinden Akaretler Sıraevler’in Mart ayı boyunca birbirinden özel yapılarında gerçekleşecek farklı disiplinlerdeki sergileri, ayrı dünyaların kapılarını açacak.

 

Tarihi dokusunun yanında dinamik yapısıyla da İstanbul’un en önemli kültür sanat destinasyonlarından olan Akaretler Sıraevler’in Mart ayı programlarından sanat akıyor. 

 

Londra’da Urban Land Institute (ULI) ödülüne de layık görülen ve Avrupa’nın 2. Büyük restorasyon projesi de olan Akaretler Sıraevler, Mart ayında Haluk Akakçe’nin uzun bir aradan sonra düzenleyeceği yeni sergisi “Made in Love”, Odeabank’ın sanat platformu O’Art’ın “Lorem Ipsum” başlıklı karma sergisi  ve yeni nesil sanat ve tasarım platformu Mercado'nun hayata geçirdiği “Original by Nature” adlı sergilere ev sahipliği yapacak. 

 

Haluk Akakçe, 3-22 Mart günlerinde yeni sergisi Made in Love ile sanatseverlerin karşısında…

Dünya ölçeğinde projeler üreten Haluk Akakçe beş yıl aradan sonra İstanbulda üç önemli video işi ve beş yıllık üretimlerinin özeti niteliğinde kapsamlı bir sergiyle izleyenlerle buluşuyor. Made in Love isimli sergi 3-22 Mart günleri arasında Akaretler Sıraevler ve Sevil Dolmacı Art Gallery iş birliği ile Akaretler Sıraevler No:37-39da gerçekleşiyor.

 

Multidisipliner bir sanatçı olan Haluk Akakçe’nin, 2006 yılında Las Vegas sokaklarında 4-6 bloğu kaplayan ‘They Called it Love, I Call it Madness’ isimli ses ve video yerleştirmesi ve hiç görülmemiş devasa resimleri bu sergiyi önemli kılan unsurlar arasında bulunuyor. 

 

O’Art’tan Tipografi Sergisi “Lorem Ipsum”

Odeabank’ın sanat platformu O’Art, dokuz sanatçının yazı ve formun bir araya geldiği eserlerinin yer aldığı “Lorem Ipsum” başlıklı karma sergisini 17 Mart tarihine kadar Akaretler Sıraevler No:11’deki adresinde sanatseverlerle buluşmaya devam edecek.

 

O’Art’ın düzenlediği sezonun ikinci sergisi olan “Lorem Ipsum” Berkay Tuncay, Gülen Eren, Leyla Emadi, Emin Çelik, Merve Ünsal, Merve Ertufan, Nancy Ata-kan, Huo Rf ve Eylül Ersöz’ün eserlerinden oluşuyor. Küratörlüğünü Begüm Güney’in yaptığı “Lorem Ipsum” başlıklı karma fiziksel serginin sona ermesinin ardından, sergi Odeabank internet sitesi üzerinden çevrim içi olarak görülebilecek.

 

Mercado'nun “Original by Nature” Sergisi 1-22 Mart tarihleri arasında Akaretler Sıraevler’ de…

Yeni nesil sanat ve tasarım platformu Mercado'nun hayata geçirdiği, iklim krizi karşısında kentsel tarım önerisini odağına alan “Original by Nature” adlı sergi, 1-22 Mart tarihleri arasında Akaretler Sıraevler’in No:19 binasında gerçekleşiyor. Akaretler Sıraevler’in sponsorluğunda gerçekleşecek sergide; kurgusu bağımsız genç tasarımcı ve sanatçıları destekleyen Mercado’ya ait olan ve dönüşümün yarattığı döngüsellikten ilham alan deneyim merkezli sergide, cam sanatçısı Egemen Kemal Vuruşan ve dijital sanatçı Ecem Dilan Köse yer alıyor. 

 

Egemen Kemal Vuruşan’ın kullanılmış viski şişelerini ileri dönüştürerek tasarladığı enstalasyona, Ecem Dilan Köse’nin dijital sanat eserleri eşlik ediyor. Dijital sanat eserine yerleştirilen ve bitkileri besleyen mor ışık sayesinde enstalasyon yaşayan bir organizmaya dönüşüyor. Ecem Dilan Köse’nin sergi kapsamındaki dijital sanat eserlerinin daha sonra NFT olarak satışa çıkarılması ve buradan elde edilen gelirin kentsel tarımda kullanılması planlanıyor. Kentsel tarım uygulamalarıyla tanıdığımız Ek Biç Ye İç ekibi de projede iş birliğiyle yer alıyor ve sistemin çalışması konusundaki teknik desteği sağlıyor.  

 

 

T.C. Sağlık Bakanlığı’nın COVID-19 önlem ve tedbirleri kapsamındaki 20.08.2021 tarihli genelgesine göre; Akaretler Sıraevler’de yapılacak tüm kültür&sanat ve diğer etkinliklerin girişlerindeki tüm kapılarda HES kodu üzerinden ziyaretçilerin aşılı / geçirilmiş hastalık veya azami 48 saat önce yapılmış PCR testi sorgulaması yapılacaktır. Sergi/Etkinlik, alan girişinde ve içerisinde maske takılması zorunludur.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı