Share

Atatürk Kültür Merkezi’nde Bu Hafta: 7-13 Mart

MDTİSTANBUL – 4X8 DAR ALANDA RETROSPEKTİF// 7 MART // ÇOK AMAÇLI SALON // 18.00

Başarılı modern dans topluluğu MDTİstanbul, MDTistanbul direktörü Beyhan Murphy’nin koreografisini üstlendiği 4X8 Dar Alanda Retrospektif ile AKM Çok Amaçlı Salon’a konuk oluyor! Beyhan Murphy’nin MDTistanbul için hazırladığı Hüsnü Aşk’a Dair, Barbaros ve Seyahatname eserlerinin bazı bölümlerini büyük prodüksiyon vasıflarından arındırarak yalın halleriyle izleyiciye sunmaya hazırlanan 4X8 Dar Alanda Retrospektif, aynı zamanda bir geriye bakış, yani retrospektif olma özelliği taşıyor. MDTistanbul’un büyük çaplı eserlerini Çok Amaçlı Salon’un samimi atmosferinde seyircilerle buluşturacak olan 4X8 Dar Alanda Retrospektif’in müzikleri Rahman Altın, Mercan Dede ve Burak Güven’e, kostümleri ise Ayşegül Alev’e ait.  

 

TÜRK MÜZİĞİ AKŞAMLARI – MÜZİĞİMİZİN KADIN BESTEKÂRLARI // 8 MART // ÇOK AMAÇLI SALON // 19.30 
Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu, kadın bestekârların önde gelen eserlerini 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde AKM seyircisi için seslendiriyor! Leylâ Hanım, Nev’eser Kökdeş, Melâhat Pars, Mefharet Yıldırım, Semahat Özdenses ve Mehveş Hanım'ın da aralarında bulunduğu kadın bestekârların eserlerinden örnekler, Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nun kadın solistleri Aybige Demir Okan, Aynur Ezgi Yüksek, Filiz Yıldızbaşoğlu Oral ve Merve Kıvılcımer’in yorumlarıyla müzikseverlerin huzurunda olacak.   

 

BİR PERİ MASALI: RADYUM KIZLARI // 8-10 MART // TİYATRO SALONU // 20.00

Karden Kasaplar’ın kaleme aldığı, İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun Laçin Ceylan yönetmenliğinde sahnelediği Bir Peri Masalı: Radyum Kızları, AKM Tiyatro Salonu’na konuk oluyor!  I. ve II. Dünya Savaşı arasında ABD ordusuna radyumlu saatler üreten bir fabrikadaki radyum boyama işçisi kadınların hak arama mücadelesini konu edinen Bir Peri Masalı: Radyum Kızları, radyumun parlak ve karanlık yüzü arasında giderek sıkışan gencecik kadınların olağanüstü savaşını sahneye taşıyor. 

 

MAÇIN ADAMI // 10-11-31 MART // ÇOK AMAÇLI SALON // 18.00

2020 yılında dünya prömiyerini yapan, Clint Dyer ve Roy Williams’ın kaleme aldığı Maçın Adamı, AKM Çok Amaçlı Salon’da seyircilerle buluşuyor. Basit bir hayat süren ve basit bir adam olan Michael, babasının ani ölümünden sonra kendini cevabını bilmediği sorularla karşı karşıya bulur. Hira Tekindor’un çevirdiği, Cem Zeynel Kılıç ve Kerim Urun’un rol aldığı oyun; erkeklik, vatan sevgisi, göçmenlik ve aile gibi kavramları baba ve oğul ilişkisi üzerinden inceliyor. 

 

ÇOCUKLAR İLE YARATICI DRAMA ATÖLYESİ // 11-12-13 MART // ÇOCUK SANAT MERKEZİ// 11 MART 16.00, 12-13 MART 12.00

Dilara Çamlıbel’in uygulayıcılığını üstlendiği Çocuklar ile Yaratıcı Drama Atölyesi’nde 4-6 yaş aralığındaki çocuklar rol yaparak ve canlandırarak harika bir serüvene çıkmaya hazırlanıyor! Yaratıcılık ve estetik düşünceyi geliştiren, sosyal beceriyi, iletişimi ve özgüveni yükselten Çocuklar ile Yaratıcı Drama Atölyesi, çocukları AKM’nin Çocuk Sanat Merkezi’nde sanatla çözüm ve arayışlara çıkmaya, hayal gücünü sahne üzerinde kurgulamaya davet ediyor.

*Kapasite 15 kişi ile sınırlıdır. 4-6 yaş arasına uygundur.

 

KADINLAR GÜNÜ KONSERİ // 11 MART // TİYATRO SALONU // 20.00
Başarılı keman sanatçısı ve orkestra şefi Hakan Şensoy yönetiminde sahne alacak İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Azarashvili, Mozart ve Haydn’ın eserlerinden oluşan bir repertuvarı, ödüllü piyanist Iraz Yıldız eşliğinde AKM’de seyircileriyle buluşturacak.
 

ÇOCUKLAR İÇİN BALE ATÖLYESİ // 12 MART // ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 11.00-13.00

İstanbul Devlet Opera ve Balesi baş dansçılarından ödüllü bale sanatçısı İlke Kodal, AKM Çocuk Sanat Merkezi’nde çocuklarla buluşuyor! 4-6 yaş arasındaki çocuklara yönelik olarak hazırlanan Çocuklar İçin Bale Atölyesi, geleceğin sanatçıları ve sanatseverleri olan çocukların bale figürlerinin sağladığı düzen ve ölçüyle el-kol-bacak koordinasyonunun gelişmesine, vücutlarının düzgün, dengeli ve kuvvetli gelişimine ve özgüvenlerinin artmasına katkıda bulunmayı hedefliyor.

*Kapasite 15 kişi ile sınırlıdır. 4-6 yaş arasına uygundur.
 

METİN CEYRAN İLE RESİM SEVİNCİ // 12-13 MART // ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 12.15 

Ressam Metin Ceyran, AKM Çocuk Sanat Merkezi’nde geleceğin ressamlarıyla bir araya geliyor! Çocukların resim yaparak zihinsel etkinliklerini, el becerilerini ve gözlem yeteneklerini geliştirmelerine katkıda bulunmayı hedefleyen Metin Ceyran ile Resim Sevinci’nde çocuklar kâğıt ve boyalar aracılığıyla yaratıcılıklarını keşfedecek. 

*Kapasite 15 kişi ile sınırlıdır. 4-6 yaş arasına uygundur.

 

ÇOCUKLAR İÇİN MASAL ATÖLYESİ // 12-13 MART // ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 13.15 

Masalların büyülü dünyası, Çocuklar İçin Masal Atölyesi’yle AKM Çocuk Sanat Merkezi’ne konuk oluyor! Dilara Çamlıbel’in liderlik ettiği ve 4-6 arasındaki çocuklara yönelik olarak hazırlanan atölye, çocukların masallar yoluyla hayal dünyalarını keşfetmelerini ve yaşamlarında yeni pratikler kazanmalarını amaçlıyor. Çocuklar için Masal Atölyesi’nde çocuklar farkındalıklarını artıracak, özgüvenli bir bakış kazanacak ve özgürce yaratma gücüne kavuşacak.  

*Kapasite 15 kişi ile sınırlıdır. 4-6 yaş arasına uygundur.

 

KAHVE KONSERLERİ – KEMAN – PİYANO RESİTALİ // 12 MART // ÇOK AMAÇLI SALON // 11.00

AKM, “Kahve Konserleri” serisi kapsamında, cumartesi sabahları birbirinden özel dinletilere yer veriyor. İDSO Başkemancısı Jülide Yalçın ve piyanist Elif Önal; klasik müzikseverler için AKM Çok Amaçlı Salon’da bir araya geliyor! Mozart ve Edward Grieg’in keman ve piyano sonatlarının yanı sıra Türk müziğinin usta bestecilerinden Muammer Sun’un eserlerinden oluşan dinleti, Kahve Konserleri kapsamında AKM seyircisiyle buluşacak.
 
RİTİM VE MÜZİK ATÖLYESİ // 12-13 MART // ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 13.30-14.30

4-6 yaş arasındaki çocuklar, Aleyna Demirkan’ın önderlik ettiği Ritim ve Müzik Atölyesi’nde AKM’nin Çocuk Sanat Merkezi’nde müzikle buluşuyor! Ritim ve Müzik Atölyesi, çocuklara Erken Müzik Eğitimi kapsamında yer davulu, metalofon, ritim çubukları, ses boruları, üçgen ziller gibi orff çalgılarını kullanarak ritmik duygularını geliştirme, bir orkestranın parçası olma, el-göz-beyin koordinasyonunu geliştirme ve konsantrasyonu artırma gibi kazanımlar sunacak.

*Kapasite 15 kişi ile sınırlıdır. 4-6 yaş arasına uygundur.

 

ŞEHİR ORMAN // 12 MART // TİYATRO SALONU // 17.00
MDTİstanbul, Beyhan Murphy’nin Rupyard Kipling’in ünlü eseri Orman Kitabı’ndan özgün bir modern dans drama eseri olarak sahneye uyarladığı Şehir Orman’la AKM Tiyatro Salonu sahnesinde seyircilerle buluşuyor! 7’den 70’e geniş bir kitleye hitap eden Şehir Orman, toplumu yakından ilgilendiren gençlik ve çevre sorunlarına, nesli tükenmekte olan hayvanlara hem eğlenceli hem de düşündürücü bir bakış açısıyla yaklaşıyor. 2002 yılından beri binlerce genç insanın hayatına dokunan Şehir Orman’ın orijinal müzikleri Rahman Altın’a, kostümleri ise Serdar Başbuğ’a ait. Oyunun müzikleri arasında Athena ve Manga gruplarının oyun için özel olarak yazdıkları birer parça da yer alıyor! 

 

HER KADININ BİR HİKÂYESİ VAR // 12 MART // ÇOK AMAÇLI SALON // 18.00
İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin kadın sesleri; 8 Mart Kadınlar Günü için özel olarak hazırlanan Her Kadının Bir Hikâyesi Var ile seyirciyle buluşacak. Bağımsız, kendine güvenen, aktif, mantıklı, egemen, güçlü, bağımlı, yumuşak, duygusal ve nazik kavramlarının bir bütünü olan “kadın”, insanoğlunun dünden bugüne taşıdığı geçmişinin ve gelecek kuşakların en önemli varlıklardan biridir. Diğer tüm sanat alanlarında olduğu gibi operada da “kadın” üzerine sayısız ve birbirinden değerli karakterler, melodiler bulunmaktadır.  İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin kadın sanatçıları, 12 Mart 2022 Cumartesi saat 18.00’da Atatürk Kültür Merkezi Çok Amaçlı Salon’da kadınlar için söyleyecek.

ZEKÂİ DEDE’YE SAYGI // 13 MART // TİYATRO SALONU // 11.30
Mehmet Güntekin’in şefliğini üstlendiği Cumhurbaşkanlığı Korosu, Türk müziğinin son klasik bestekârlarından Zekâi Dede’ye Saygı konseriyle AKM Tiyatro Salonu’na konuk oluyor!  Büyük bestekârın vefatının 125’inci yıldönümü dolayısıyla düzenlenecek konserde, Zekâi Dede’nin Hicazkâr makamındaki eserleri seyirciyle buluşacak. Kanunda İhsan Özer’in, kemençede Lütfiye Özer’in yer aldığı Zekâi Dede’ye Saygı konserinde solist Demet Gürsoy Acemkürdî makamında eserler seslendirecek. 

 

SİZ NE DERSİNİZ // 13 MART // ÇOK AMAÇLI SALON // 13.00 

Faik Ertener’in kaleme aldığı ve yönettiği çok neşeli çocuk oyunu Siz Ne Dersiniz, Mart ayında AKM Çok Amaçlı Salon’da! Siz Ne Dersiniz, kendinden ve yerinden mutlu olmayan insanın, başka biri olmayı deneme macerasını konu ediniyor. En güçlü olmak için önce Aslan olmayı deneyen, sonra esaret altında yaşayamayacağını fark edip Kartal olan ama bu kez de avlanmaktan ve avlanmamaya çalışmaktan yorulan, sonra Güneş olan ama ışığı kesilince Bulut olmaya karar veren, bu kez de rüzgâra karşı duramayıp en nihayetinde Dağ olmaya karar veren insanın macerasını… Peki İnsan, Dağ olmaya ne kadar dayanabilecektir? Veya en güçlünün aslında kendi yeteneği, kendi iradesi ve kendi mücadele azmi olduğunu nasıl anlayacaktır? İşte bütün bu soruların ve çok daha fazlasının cevabı, İstanbul Devlet Tiyatroları oyuncularının sahnelediği Siz Ne Dersiniz’de 7 yaşından büyük AKM seyircilerini bekliyor!

 

ANADOLU ROCK OZANI CEM KARACA // 13 MART // TİYATRO SALONU // 20.00
Anadolu rock kültürünün mimarlarından Cem Karaca, İstanbul Devlet Modern Folk Müziği Topluluğu’nun yorumlarıyla AKM’de anılıyor! Çok yönlü bir sanatçı olan rock müziği devi Cem Karaca’nın bir döneme damgasını vuran eserleri, solistler Enver Merallı, Sevingül Bahadır ve Cihan Okan tarafından seslendirilecek.  

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı