Share

Avcılarlı Kadınların Öyküleri Kitap Oldu

Avcılar Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında düzenlen ve yazar Jale Sancak’ın öncülüğünde sekiz hafta süren “Yaratıcı Yazarlık Atölyesi” tamamlandı. Atölye süresince katılımcıların yazdıkları öyküler ‘Mor Kalem Kadın Öyküleri’ adı altında kitap haline getirildi.

 

Avcılar Belediyesi her yıl olduğu gibi bu sene de dolu dolu bir 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü programı hazırladı. Edebiyattan spora, söyleşilerden tiyatroya kadar bir çok alanda düzenlenen etkinlikler devam ediyor.

 

Avcılar Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü kadınları yaratıcılığa ve yazmaya teşvik etmek için “Yaratıcı Yazarlık Atölyesi” başlattı. Yazar Jale Sancak’ın yürütücülüğünde 8 hafta süren eğitimler 8 Mart Dünya Kadınlar Günü haftasında tamamlandı. Atölye süresince bir birinden özel hikayeler kaleme alan 23 kadının öyküleri tek tek değerlendirildi. Kadınların kaleme aldığı öyküler ‘Mor Kalem Kadın Öyküleri’ adlı kitapta bir araya getirildi.

 

Dünya, kadınların emekleriyle yeniden biçimlenecek”

 

Kitabın ön sözünü ise atölyenin oluşturulması ve ortaya çıkan öykülerin kitaplaştırılmasında, baştan sona maddi ve manevi destekte bulunan Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli yazdı.

 

Sözlerine “Yazmaya gönül vermiş değerli kadınlar;” diye başlayan Turan Hançerli; “Edebiyat hiç kuşkusuz bir kenti ve bu kentte yaşayanların gerçeğini yansıtır. Kadınların hayatın tüm zorluklarına karşı gösterdikleri mücadele onların yaratıcılıklarına yansımış ve her daim üretmeye devam etmişlerdir. Kadınların kendilerini ifade etmeleri, sanatla ve edebiyatla bir yaratım oluşturmaları için yapılan her çalışmayı gönülden destekliyor, büyük bir cesaretle yazdıkları öyküleri bizimle paylaşan tüm kadınları kutluyorum. Biliyorum ki dünya, kadınların emekleriyle yeniden biçimlenecek, kadınların kalemiyle bambaşka anlamlar bulacak.” dedi.

 

AVCILAR’DA KADIN VE EDEBİYAT SÖYLEŞİSİ

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen Kadın ve Edebiyat Söyleşisinde "Mor Kalem" Kadın Öyküleri kitabınında tanıtımı yapıldı. “Yaratıcı Yazarlık Atölyesi” yürütücüsü yazar Jale Sancak’ın moderatörlüğünde düzenlenen söyleşide; değerli yazarlar Mine Söğüt, Sezer Ateş Ayvaz ve Gaye Boralıoğlu konuşmacı oldu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı