Bilinçli tüketici kombi alırken hem konforunu hem de ekosistemin geleceğini düşünüyor

Sürdürülebilirlik tüm dünyanın en önemli gündem maddelerinden biri. Isıtma cihazları ise iklim değişikliği ile doğrudan ilişkili. Günümüzün bilinçli tüketicileri iklimlendirme cihazı satın alırken kendi konforunu düşünmenin yanı sıra, ekosistemin geleceğini de göz ardı etmiyor. Kış aylarında evlerimiz için yaptığımız en öncelikli harcamalardan biri olan kombide ise satın alma kararında, uygun fiyatın yanı sıra verimlilik ve tasarruf ön plana çıkıyor.

 

İklim değişikliği dünyamızı tehdit etmeye devam ediyor. Küresel ısınmanın etkilerinin artmasıyla birlikte yenilenebilir enerji, verimlilik ve sürdürülebilirlik gibi konular önemli gündem maddeleri haline gelmiş durumda. Bu çerçevede hemen her sektörde daha çevreci ve daha verimli ürünler üzerine çalışmalar yapılıyor, doğada var olan enerjiyi maksimum verimlilikle, doğru bir şekilde kullanmayı sağlayan cihazlara odaklanılıyor. Günümüzün bilinçli tüketicileri artık seçtikleri cihazlarda konforun yanı sıra ekosistemin geleceğini de düşünüyor. Çevreye karşı duyarlı, kullanım kolaylığı sunan ve uzun yıllar üst düzey konfor sağlayan ürünler daha çok tercih ediliyor. 

 

Evlerdeki iklimin, dünyanın sürdürülebilirliği ile sıkı bağlantısı olduğu bir gerçek. Bu nedenle ‘dünyamızı korumaya evlerden başlıyoruz’ demek hiç de yanlış olmaz. Bu durum doğal olarak evlerin ısınma ve sıcak su ihtiyacını karşılayan kombiler için de geçerli. Bu görüşe paralel olarak günümüzde kullanıcılar, kombi satın alırken en az fiyat kadar, uzun kullanım ömrüne ve verimliliğe de dikkat ediyor.   

 

Tasarruf hiç olmadığı kadar ön planda   

Bu konu ile ilgili olarak yapılan “Kombi Kullanım ve Tercih Araştırmasına” göre, tüketicilerin satın alma sırasında kararlarını şekillendiren en önemli konular fiyat, verimlilik ve tasarruf.  Tasarruf, satın alma kararında hiç olmadığı kadar ön planda. Araştırmaya göre tüketicilerin yüzde 87,4’ü, kombinin yoğuşmalı ve tasarruflu olmasına öncelikli olarak önem verdiğini belirtiyor. Katılımcılara kombi satın alırken hangi kriterlere dikkat ettikleri sorulduğunda bir numaralı cevap, yine bununla bağlantılı olarak, yüzde 75,5 ile teknik özellikler oluyor. Teknik özellikler satın almada önemli kriterlerden biri olarak gösterilirken, satın alma sonrası hizmet de kombi tercih ederken en kritik konular arasında öne çıkıyor. Katılımcıların yüzde 80,9’u satın alma kararında servis hizmetinin önemini vurguluyor.

 

Kombi satın alırken tüketicilerin ilk adresi yüzde 85,3 ile markaların kendi mağaza veya web siteleri; hemen ardından ise yüzde 30,1 ile yapı marketler veya bu kapsamdaki siteler geliyor. Bu alanda e-ticaret siteleri şimdilik yüzde 21,6’lık bir oranı geçemiyor. Katılımcıların yüzde 54,7’si kombileri tamamen bozulana kadar değiştirmeyeceğini söylüyor. Tüketiciler, yüzde 50,8 gibi yakın bir oranla kombi arızalandığında ve tamir fiyatı neredeyse yenisi kadar olduğunda kombiyi değiştireceğini belirtiyor. Araştır­ma, katılımcıların yüzde 79,4’ünün bu konuda bilinen markalara başvurduğunu gösteriyor. Öte yandan markalar tarafından yapılan iletişim çalışmalarının ve reklamların yüzde 42,3 oranıyla tüketiciyi etkilediği görülüyor. Tüketiciler fikir danışmak için yüzde 56 oranı ile kombi satış mağazasındaki temsilcilere, yüzde 51,6 ile eş, dost, tanıdıklara ve yüzde 38,6 ile internete başvuruyor.   

 

Yüksek verimlilik akıllı iletişim teknolojileri ile birleştirildi

Kurulduğu ilk günden beri sürdürülebilirlik kavramı üzerine çalışan ve ürettiği cihazların bu konuya en üst düzeyde uyumlu olması için çaba sarf eden Vaillant, bu bakış açısını Green iQ konsepti ile en üst seviyeye çıkardı. Daha yüksek verimliliğe sahip ürünlerini akıllı iletişim teknolojileriyle birleştiren Vaillant, daha çevreci Green iQ konseptli ürünleriyle daha fazla tasarruf sunuyor, akıllı iletişim teknolojileri ile tüketicilerin konfor seviyelerini de artırıyor. Vaillant’ın, Green iQ etiketli ecoTEC Exclusive yoğuşmalı kombisi; multi yoğuşma sağlayan teknolojisi ile standart kombilere kıyasla yüzde 8’e varan ek tasarruf ve düşük maliyetli enerji kullanımı vadediyor. Kolayca kurulumu yapılan kablosuz ağ modülü sayesinde akıllı telefon uygulamasına bağlanabilen ve evdeki diğer akıllı cihazlarla iletişim kurabilen ecoTEC Exlusive, akıllı kontrol kullanımı ile A+ sistem ısıtma enerji verimliliğine, yüzde 9 düşük modülasyon oranıyla anlık ısı ihtiyacına göre otomatik kapasite ayarına sahip. Son yıllarda geleneksel işi olan kombinin yanı sıra yüksek verimlilik özelliğine sahip ısı pompasına da odaklanan Vaillant, geçtiğimiz yıl benzerlerinden yaklaşık 700 kat daha çevreci bir çözüm sunan ısı pompası aroTHERM plus’ı piyasaya sundu. A+++ verimlilik sunan aroTHERM plus ısı pompası; verimliliği ve çevreciliği ile dikkat çekiyor.

 

*Kombi Kullanım ve Tercih Araştırması, Aksoy Araştırma tarafından Marketing Türkiye için Vaillant Türkiye sponsorluğunda gerçekleştirildi.  

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.