Share

Çiğli’de Yabancı Basının Gözünden “Atatürk ve Cumhuriyet” Sergisi

Çiğli Belediyesi’nden “Cumhuriyet” Konulu Karikatür Sergisi

 

Çiğli Belediyesi’nin ev sahipliğinde Atatürkçü Düşünce Derneği ve EĞİTİM-İŞ sendikasının katkılarıyla 3 Mart Devrim Yasalarının kabulünün yıl dönümünde gerçekleştirilen sergi ve tek kişilik tiyatro gösterisine Çiğlili sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.

 

Çiğli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından organize edilen gecede ilk olarak Karikatürist Kürşat Coşgun’un eserlerinden oluşan “İmparatorluk’tan Cumhuriyet’e Metamorfoz” sergisinin açılışı yapıldı. Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, CHP Çiğli İlçe Başkanı Mert Özcan ve yönetimi, Eğitim-İş İzmir 3 Nolu Şube Başkanı Barış Düdü, ADD Kültür ve Sanat Kurulu Başkanı Utku Erişik ile ADD Çiğli Yönetim Kurulu ve Eğitim-İş Çiğli temsilciliğinin katılımıyla Fakir Baykurt Fuaye Alanında düzenlenen açılışa vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Başkan Gümrükçü, açılışın ardından vatandaşlarla birlikte sergiyi gezdi. 9 Mart Çarşamba gününe kadar açık olacak sergi, misafirlerini ağırlamaya devam edecek.

 

Tek kişilik dev gösteri

Sergi açılışının ardından Tarihçi Yazar Ertuğrul Sertbaş, “Kıvılcımdan Aleve” isimli tek kişilik gösterisini sahneledi. Atatürk ile ilgili az bilinen tarihi olayları konu edinen oyun, sanatseverler tarafından büyük beğeni topladı.

 

Başkan Gümrükçü: “Tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz”

Kurtuluş mücadelesini vatandaşlara dışarıdan bir gözle sunmak istediklerini ifade eden Başkan Gümrükçü, “Her birimiz Kurtuluş mücadelemizi bu zamana kadar öğretmenlerden, tarihçilerden ve siyasilerden çokça defa dinledik. 3 Mart Devrim Yasalarının kabulünün yıl döneminde Kurtuluş mücadelesinin ve Cumhuriyet devrimlerinin öneminin daha iyi anlaşılması adına yabancı karikatüristlerin çizimlerinden oluşan bu sergiyi düzenledik. Emperyalist devletlerin masada parçalamak istediği bir ülkeden, demokrasi ve çağdaşlaşma alanlarında yaptığı sıçrama ile kendi ayakları üzerinde duran ülkemizin Atatürk öncülüğünde verdiği varoluş mücadelesini ve Cumhuriyet devrimlerinin dışarıdan nasıl anlaşıldığını inceleyeceğiz. Tüm vatandaşlarımızı tarihi anlamda öğretici olacağına inandığım sergimizi gezmeye davet ediyorum” dedi.

 

Kürşat Coşgun: “Kurtuluş hikayemizi dışarıdan göreceğiz”

Sergi açılışında konuşan Karikatürist Kürşat Coşgun, “Bu sergi, ülkemizin hangi şartlar altında kurulduğunu ve 1914 ile 1939 yılları arasındaki 25 yıllık süreçte nasıl bir diriliş hikayesi yaratıldığını yabancı karikatüristlerin çizimlerinden inceleme imkanı sunuyor. Bu sergiye ev sahipliği yaparak bizleri sanatseverlerle buluşturan değerli Başkanımız Sayın Utku Gümrükçü’ye teşekkürlerimi sunuyorum” ifadeleriyle konuşmasını tamamladı. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı