Çocukların diş sorunu eğitimini de etkiliyor

Okullarda, bazı kademelerde, yüz yüze eğitim 1 Mart’ta başlayacak. Derslerin başladığı dönemde, çocukların diş sorunları nedeniyle okullarından uzak kalmamaları için kalan bu 15 günlük sürede diş kontrollerinin yapılması, çürük, iltihaplanma gibi sorunlar varsa tedavi edilmesi çok önemli. Aksi takdirde hem eğitimlerinden geri kalabilir hem de ileride tedavisi daha zor, büyük sorunlarla uğraşmak zorunda olabilirler

 

Okullarda, uzaktan eğitim başladı, 1Mart’tan itibaren ilkokullar başta olmak üzere, kademeli bir şekilde yüz yüze eğitime geçilmesi planlanıyor. Çocukların okul sıralarına kavuşması için kalan bu 15 günlük zaman, sağlık kontrollerinin tamamlanması için büyük bir fırsat. Çünkü aylardır eğitimlerini online sürdüren çocuklar, yüz yüze eğitime geçtiklerinde, eksiklerini tamamlamak için yoğun bir programla karşı karşıya kalacaklar ve derslerinden geri kalmamaları için hasta olmamaları çok önemli. İşte bu noktada, diş hastalıkları, çocukların hayatlarını derinden etkileyen sağlık sorunları arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Çocuklarda diş sorunlarının pandemi döneminde arttığına dikkat çeken Diş Hekimleri Akademisi Derneği Üyesi Diş Hekimi Arzu Yalnız Zogun, bu dönemde yetişkinlerin yanı sıra çocukların da bütün alışkanlıklarının, disiplinlerinin değiştiğini belirtti. “Okullar açık olduğunda sabah kalkıp diş fırçalayıp okula gidiyorlardı ama şimdi çocukların diş fırçalama alışkanlıkları da sekteye uğradı. Dolayısıyla çocuklarda diş çürükleri artmaya başladı” diyen Zogun, çocuklarda diş bakımının hayati önem taşıdığını söyledi ve ekledi: “Çünkü çocukların beslenmesi çok önemli. Her şey ağızdan geçiyor o nedenle çiğnemeleri, ağız hijyenleri çok önemli. Dolayısıyla ağızda olan bir çürük çocuğun hem yemek yemesine engel olacağı hem de bakteri oluşumunda etkili olacağı için mutlaka tedavi edilmesi gerekir.”

 

Eklem gelişimini etkiliyor

Korona virüsten korunmak için ağız ve burnun kritik öneme sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Ağız içi sağlığının ve hijyeninin öneminin farkına vardığımızı dile getiren Arzu Yalnız Zogun, “Bu çocuklar için çok daha önemli. Çünkü büyüme ve gelişim döneminde, çürük diş büyük bir problem. Çocuk, ağızda çürük varsa çürük olmayan tarafta yemeye başlayacak, çene ve eklem gelişimi de buna göre şekillenecektir” diye konuştu.

Çocukları, tamamen süt dişlerine sahip olanlar, karışık dişlenme dönemindekiler ve artık karışık dişlenmeden çıkıp 12 yaşın üzerinde çocukluktan erişkinliğe geçen gruptakiler olmak üzere üçe ayırdıklarını belirten Zogun, tamamen süt düşü olan çocuklarda çürüklerin çok hızlı ilerlediğine dikkat çekti ve ekledi: “Süt dişinde çürük, bir damla başladığında yetişkinlerdeki gibi yavaş ilerlemez. Bir yetişkinde, 3 yılda çürük derinleşiyorsa çocuklarda 6 ayda derinleşir ve alttan çıkacak dişe de zarar verir. O nedenle çocukların çürük kontrollerinin mutlaka yetişkinlere göre çok daha sıklıkla yapılması gerekir. Bu dönemde çocukların çürüğü olmasa bile bir hekim kontrolünden geçip koruyucu önlemlerin alınması lazım. Klinikte yapılan lazerle flor uygulamaları, fissür örtücü dediğimiz dişlerin üst yüzeyindeki girinti, çıkıntıların rehabilite edilmesi, tedavi edilmesi ve çürük oluşumuna engel olunması, ağız hijyeninin kalitesinin artırılması gibi uygulamalarla koruyucu diş hekimliği uygulamaları mutlaka yapılmalı.”

Bağışıklığı düşürüyor

Okullarda yüz yüze eğitim başladığında birikmiş dersler ve sosyal sebeplerle çocukların sağlık kontrolleri için zamanı olamayacağını vurgulayan Arzu Yalnız Zogun, o nedenle kalan 15 günlük dönemde mutlaka ağız ve diş kontrollerinin yapılması gerektiğini söyledi.

Ağız içi çürük veya diş etine bağlı enfeksiyonların çocukların gelişiminde etkili olduğunu, enfeksiyonun bağışıklık sistemini de düşürdüğünü belirten Zogun, bağışıklığın düştüğünün de yine ağızdan anlaşılabildiğini, bunların müdahalesinin yapılması için de hekim kontrolünün gerektiğini vurguladı.

“Karantina, pandemi derken yaklaşık bir yıl geçti. Bir yıldır hekim kontrolü görmeyen çocuklar, mutlaka diş hekimi kontrolüne götürülmeli. Çünkü iskelet gelişimi için önemli. Ağızda tek taraflı çiğneme, çürük, çürüğün alttaki sürekli dişe yansıması, ileriye yönelik çok daha komplike sorunlara neden olabilir” diyen Zogun, çocuğun ortodontik tedaviye ihtiyacı varsa bunun tespit edilebileceğini, hatta zamanında tespit edildiğinde, bazı çocuklarda tel tedavisine ihtiyaç kalmadan gerekli önlemlerin alınabileceğini söyledi.  

Yetişkinler gibi çocukların da estetik kaygıya sahip olduğuna dikkat çeken Zogun, görselliğin çocuk yaşlarda da çok önemli olduğunu hatırlatarak, “Ön dişlerde çürükler oluşmuşsa bunlar mutlaka tedavi edilmeli. Çünkü zaten pandemi döneminde psikolojik olarak herkes zor bir süreç yaşadı. Buna estetik kaygı da dahil olmamalı. O yüzden böyle bir çürük problemi varsa tedavi edilmeli” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.