DEÜ’den Anlamlı Etkinlik: “Farklılıklarla Güzeliz”

Share

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü kapsamında Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Buca Eğitim Fakültesi ve Engelsiz Dokuz Eylül Koordinatörlüğü iş birliğinde “Farklılıklarla Güzeliz” temalı fotoğraf sergisi ve fotoğraf çekim etkinliği düzenlendi. Programda konuşan DEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Özcan “Çocuklarımızın çektikleri fotoğraflarla yaşadığımız hayatı onların gözünden görme fırsatını bulduk. Bundan da çok mutlu olduk” diye konuştu.

 

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü kapsamında Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Buca Eğitim Fakültesi ve Engelsiz Dokuz Eylül Koordinatörlüğü iş birliğinde “Farklılıklarla Güzeliz” temalı fotoğraf sergisi ve fotoğraf çekim etkinliği düzenlendi. DEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Özcan’ın yanı sıra DEÜ mensuplarının ve öğrencilerinin de katıldığı programda Down Sendromu farkındalığına dikkat çekildi. Programda konuşan DEÜ Rektör Yardımcısı Özcan, üniversitelerinin gerçekleştirdiği erişilebilirlik çalışmalarıyla engelleri ortadan kaldırdığını belirterek, “Engelsiz toplum anlayışını tüm kesimlere benimsetmek için, faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bugün çok özel bir gün. Çocuklarımızın çektikleri fotoğraflarla yaşadığımız hayatı onların gözünden görme fırsatını bulduk. Bundan da çok mutlu olduk” şeklinde konuştu.

 

FOTOĞRAFLARLA GÖRMEK

 

Engelsiz Dokuz Eylül Koordinatörlüğü ile Buca Eğitim Fakültesi’nin farklı bölümlerinin birlikte yürüttüğü çalışmanın, disiplinler arası fotoğraf sergisi olduğunu vurgulayan Özcan “Bu sergide, Down Sendromlu evlatlarımız ile fakültemiz öğrencilerinin birlikte çektikleri birbirinden güzel fotoğrafları görme imkanı bulduk. Biz çocuklarımızın akademik ve kişisel gelişimlerine önem veren bir kurumuz. Bu noktada öğrencilerimizin kendilerini ifade etmelerini ve yaşadığımız hayatı zenginleştirecek çalışmalarda bulunmalarına önem veriyoruz. Bu etkinliğimizin de ortak hareket etme duygumuzu geliştirmesine katkı sağladığını gördük. Bu da bizi çok mutlu etti. Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen mensuplarımıza ve değerli zamanlarını bizlere ayıran evlatlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Projenin ana hedefinin her bireyin toplum hayatına yetenekleri ve imkanları ölçüsünde değer katması olduğunu ifade eden Engelsiz Dokuz Eylül Koordinatörü Prof. Dr. Rukiye Günseli Yılmaz “Bu noktada ayrımcılığı önleyecek, kişiler arası iletişimi güçlendirecek ve üretmeye yönelik projeler önem taşımaktadır. Fotoğraf kişinin kendisini ve duygularını en iyi ifade edebileceği araçlardan birisidir. Dolayısıyla bu etkinlik, evlatlarımızın motivasyonun artırılmasında ve üniversitemizin engelsiz birey ve toplum hedefine ulaşmasında üstlendiği sorumluluğu göstermektedir. Projemize destek olan çocuklarımıza öğrencilerimize ve hocalarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Buca Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı öğrencilerinin müzik dinletisi eşliğinde gezilen serginin ardından program fotoğraf çekim atölyesi ile devam etti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir