Dünya Şiir Günü ve Nevruz Attila İlhan Şiirleri İle Kutlandı

Share

Foça Belediyesi ve Atatürkçü Düşünce Derneği Foça Şubesi tarafından Dünya Şiir Günü ve baharın müjdecisi Nevruz dolayısıyla hazırlanan buluşmada, Türk Edebiyatının büyük ustalarından Attila İlhan’ın şiirleri sahnelendi.

Değerli edebiyatçılar Ahmet Önel, Hidayet Karakuş ve Hüseyin Yurttaş, Attila İlhan hakkındaki anılarını ve şiir ve siyaset anlayışını, işlediği konuları ve anılarını izleyicilerle paylaştılar. ADD Şiir Korosu, Attila İlhan’ın şiirlerinden örnekler ve müzisyen Sertaç Çekici, şiirlerinden bestelenen şarkılar seslendirdiler.

Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezinde, 21 Mart Pazartesi günü Yılmaz Mızrak’ın tasarlayıp ve yönettiği etkinlikte; ADD Foça Şubesi Başkanı Şeniz Ararat açılış konuşması yaptı. Şeniz Ararat; “Baharın gelişini müjdeleyen Mart ayının içindeki özel günlerden biri de 21 Mart. Hem Nevruz Bayramı hem de Dünya Şiir Günü. Etkinliğimizde Nevruz Bayramını kutluyor, şiirleriyle Attila İlhan’ı anıyoruz. Türk Dünyasının tamamında yaygın olarak kutlanan Nevruz törenleri, bahara duyulan özlemi anlattığı kadar bir takvim değişikliğini de ifade eder. Baharın müjdecisi Nevruz bayramı birlik ve beraberliğe, dostluğa, sevgiye ve barışa köprü olsun. İyilikler, güzellikler, huzur, mutluluk, bereket getirsin, ülkemize ve dünyamıza.’’dedi.

Ahmet Önel, Şair Türkan İldeniz tarafından kendi şiirlerinin dizeleriyle hazırladığı 2022 Dünya Şiir Günü Bildirisini okuyarak başladığı konuşmasını, Attila İlhan şiirleriyle tamamladı.

Hidayet Karakuş; ‘‘Attila İlhan şiirlerinde Divan’ı da Özgür Koşuğu da denemiştir, Halk Dilini denemiştir, ama hepsinde toplumsal gerçekçi bir anlayışı egemen kılmıştır.’’ ve Hüseyin Yurttaş; “Gençliğimin en verimli döneminde şiirin ne olduğunu tam tamına kavramaya çalışırken, onun gibi bir ustayla tanışmış olmak, ondan birtakım doneler kapmak, görüşler almak çok güzeldi.’’ sözleriyle andılar.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir