Efes Selçuk’ta 8 Mart Anma Etkinlikleri Başladı

Share

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Anma Etkinlikleri Efes Selçuk’ta kortej ile başladı. Yağmur altında düzenlenen kortejin ardından Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen anma programında Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel kadınlarla birlikte Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

 

KADIN YOL GÖSTERENDİR, IŞIK TUTANDIR

Efes Selçuk Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Ayşe Kaçer yaptığı konuşmada 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün bir anma ve anlama günü olduğunu belirterek; “Kadınlar tarih boyunca tüm toplumsal mücadelelerde en ön saflarda yer almışlardır. Sahip olduğumuz her hakta, edindiğimiz her kazanımda o cesur kadınların payı vardır. 8 Mart’ın Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak anılmasından bu yana kadınlar mücadelenin, dayanışmanın ve örgütlü olmanın gücünü kullanmışlardır. Kadın olmazsa empati olmaz.  Kadın olmazsa vicdan olmaz. Kadın olmazsa sevgi olmaz. Kadın olmazsa hak, hukuk, adalet olmaz. Bütün bunları öğretendir kadın. Eğiten, yol gösteren, ışık tutandır. Kadın ailedir, toplumdur.” dedi.

 

BAŞKAN CERİTOĞLU SENGEL: GÜÇLÜ KADINLARDAN BAHSEDLİM İSTİYORUM

Başkan Ceritoğlu Sengel 8 Mart’a, Efes Selçuk’ta yaşayan kadınların Efes Selçuk Kadın Platformu olarak katıldığını belirterek; “Kadın hakları insan haklarıdır. Kadın hakları mevzubahis ise bunun siyasi partisi olmaz, siyasi görüşü olmaz. Hangi sivil toplum örgütüne üye olunduğu hiç önem arz etmez. Çünkü biz orijininde kadın olanların, orijininde insan olanların haklarını savunmak adına yollara dökülürüz. O yüzden yerelde bu bakış açışımızın çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Bugün bu yağmur altında yürüyen herkese çok teşekkür ediyorum. Güneşli havalarda herkes yürür. Önemli olan yağmurda ve birbirine omuz vererek, el ele tutunarak yürümektir” dedi.

 

Kadının yaşamın kendisi olduğu ve yaşama dair her şeyin kadını etkilediğini belirten Başkan Ceritoğlu Sengel; “Bir kadının kendini bir ülkede ifade edişi, o ülkenin özetidir aslında.  O yüzden güçlü kadınlardan bahsedelim istiyorum. Bunun için çoğalmamız lazım. Yanımızda güçsüz kadın varsa onu elinden tutup kaldırmasını bileceğiz. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününüz kutlu olsun diyemiyorum. Kutlu olsun diyeceğimiz ve bugünü anmaktan öte kutlamaya çevireceğiz yarınlarda hep birlikte çiçeklenelim” dedi.

 

Başkan Ceritoğlu Sengel konuşmasının ardından Mart Ayı Meclisinden oy birliğiyle çıkan kararla Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı’nı Efes Selçuklu kadınlarla birlikte imzaladı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir