Girişim sermayesi yatırım fonları da artık kitle fonlama sisteminde yatırım yapabilecek

Türkiye’nin fonlama ve yatırım merkezi fonbulucu’nun çatı şirketi Global Kitle Fonlama Platformu A.Ş. ile Maqasid Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş. ortaklığında kurularak 16 Temmuz 2021’de Sermaye Piyasası Kurulu’ndan onay alan fonbulucu Girişim Sermayesi Yatırım Fonu ile yatırımcılık alanında devrim niteliğinde bir ilke imza atıldı.  İlk fon büyüklüğü 20 milyon TL olan fonbulucu Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, bir paya dayalı kitle fonlama platformunda sisteme kayıt yaptıran ilk GSYF oldu. Bu sistem kaydı sayesinde, bir GSYF’nin prosedürlere takılmadan ve imza dahi gerekmeden girişimlere kitle fonlama sistemi üzerinden hızlı yatırım yapabilmesinin önü açıldı.

 

fonbulucu’nun çatı şirketi Global Kitle Fonlama Platformu A.Ş. ile Maqasid Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş. ortaklığında kurulan fonbulucu Girişim Sermayesi Yatırım Fonu (GSYF), bir paya dayalı kitle fonlama platformunda yatırımcı kaydı yaptıran ilk GSYF oldu. Bu gelişme ile Girişim Sermayesi Yatırım Fonlarının paya dayalı kitle fonlama sistemi üzerinden dilediği girişime dilediği miktarda hızlı, kolay ve güvenli şekilde yatırım yapma imkânı doğarken, paylarının MKK nezdinde kaydının tutulmasıyla tüm süreç dijital hale geldi. 

 

Konu hakkında açıklama yapan fonbulucu GSYF Yatırım Komitesi Üyesi Hakan Yıldız, “Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’dan 8 Nisan 2021’de aldığımız lisans sonrası paya dayalı kitle fonlama sistemini Türkiye’de hayata geçiren ilk platform olmuştuk. Şu ana kadar 8 girişimimiz yatırım turuna çıktı ve dördü 2,5 milyon TL toplayarak başarılı oldu. Diğer kampanyalarımız devam ediyor. Paydaşlarımız e-devlet, Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) ve Takasbank ile geliştirdiğimiz sistem sayesinde tamamen dijitalleşen yatırımcılık anlayışı daha gelişmiş halde  inovatif bir yöne doğru eviriliyor. Bu sistem; gerçek ve tüzel kişilerin, kurumsal yatırımcılarla halkın girişimlere beraberce yatırım yapmasını sağlayarak sermayenin tabana yayılmasında önemli bir rol oynuyor. fonbulucu Platformları olarak, ekosistemi kullanımı kolay, inovatif araçlarla sonraki aşamaya taşımak adına büyük gayret gösteriyoruz. Bir Girişim Sermayesi Yatırım Fonunun platformumuza yapılan yatırımcı kaydı ile dikkate değer bir adım daha atarak Girişim Sermayesi Yatırım Fonlarının kitle fonlama sisteminde işlem yapmasının yolunu açtık. Böylece fonlarımız girişimlere diledikleri miktarlarda, hiçbir prosedüre takılmadan, zaman harcamadan ve imza işlemi dahi gerekmeden yatırım yapabilecekler” dedi. 

 

Yatırımların MKK nezdindeki hesaplarda kaydi olarak tutulması nedeniyle hiçbir ek işlem gerekmeyeceğini de söyleyen Hakan Yıldız, “Gelin, hep beraber bu ağır bürokrasiden kurtulalım ve zamana uyum sağlamak adına zaten çok dinamik olan girişimciliğin geliştirilmesi için beraber çaba sarf edelim” ifadelerini kullanarak tüm Girişim Sermayesi Yatırım Fonlarını ve diğer yatırım kuruluşlarını sisteme kaydolmaya davet etti. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Etiketler: 10 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir