Günlük yaşamı etkileyen sorunlar, dikkat eksikliği habercisi olabilir

Sadece çocukluk döneminde görüldüğü zannedilen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu sanılanın aksine erişkinlerde de görülebiliyor. Çoğunlukla 3-4 yaşlarında başlayan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, zamanında müdahale edilmediğinde erişkinlik döneminde de devam ediyor. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun kadın ve erkeklerde görülme sıklığının eşit olduğunu belirten uzmanlar, en belirgin işaretlerin odaklanma sorunu, sorumluluğu sürdürmede güçlük yaşama, eşyaları bulmakta zorluk çekme veya kaybetme olduğuna dikkat çekiyor. Karar vermede güçlük çekme, zaman yönetiminde sorun, akademik ve işe dair başarı sorunları, eş ya da partnerle ilişki sorunları da ortaya çıkabiliyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, erişkinlerde de görülebilen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun belirtileri, etkileri ve tedavi yöntemleri hakkında önemli bilgiler paylaştı.

 

Genellikle okul döneminde fark ediliyor

 

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun çoğunlukla 3-4 yaşlarında başladığını vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, müdahalenin zamanında yapılmaması halinde bozukluğun erişkinlik döneminde de devam ettiğini vurguladı.

 

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun okul döneminde öğretmenlerin fark etmesi ile daha da netleştiğini belirten Çetin, “Aileler ya da öğretmenler genellikle okul çağında fark ediyorlar. Erişkinlerle yapılan araştırmalarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu sıklığının erkek ve kadınlarda eşit olduğu ve eşit riske sahip olduğu gözlendi.” dedi.

 

Bu belirtilere dikkat!

 

Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, erişkinlerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtilerini şöyle sıraladı:

 

– Detayları dikkat etmekte zorluk ve buna bağlı hata yapma,

– Bir şeylere odaklanmakta sorun yaşama,

– Bir sorumluluğu sürdürmede güçlük çekme,

– Bir konu üzerinde konuşulduğunda o konuyu dinlemekte zorlanma,

– İş hayatında ya da özel hayatında planlamalar yaparken zorlanmalar,

– Odaklanılması ve yoğun düşünülmesi gereken işlerden kaçınma,

– Konuya odaklanmaya çalışırken dikkatin dağılması,

– Rutin olan işleri yaparken sorun yaşama ve unutma,

– Eşyaları bulmakta zorluk ya da kaybetme.

 

Daha çok dikkat sorunları görülüyor…

 

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan erişkinlerde genellikle aşırı hareketlilikten ziyade dikkat sorunlarının olduğu belirtilere daha sık rastlandığını ifade eden Çetin, erişkinlerin sosyal ve mesleki sorumluluklarını yerine getirememelerinden dolayı sosyal çevre tarafından olumsuz tepkilere maruz kalabildiklerini söyledi ve gözlenen sorunlarla ilgili örnekler paylaştı:

 

– Başladığı işi bitirmekte zorlanma, erteleme ve organize olmada sıkıntılar,

– Unutkanlık,

– Karar vermede güçlük çekme,

– Konsantre olmada zorlanma,

– Zaman yönetiminde sorun,

– Akademik ve işe dair başarı sorunları, 

– Eş ya da partnerle ilişki sorunları,

– Sosyal ilişkiye dair sorunlar.

 

Kişiye göre terapi modeli tedaviyi güçlendiriyor

 

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu için ilaç tedavilerinin bütüncül tedavi yaklaşımının temelini oluşturduğunu ifade eden Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, “İlaçların erişkinde tıbbi ve ruhsal eş tanıları düşünülerek planlanması uygun olacaktır. İlaç tedavisiyle birlikte kişinin uygunluğuna göre terapi modeli tercih edilerek tedavi güçlendirilmiş olur. Psikotererapide amaçlar saptanırken hastaların günlük yaşamda karşılaştığı sorunları kişiye özel olarak incelemek, erişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu’nun etkilerini her kişide, bireysel olarak belirlemek ve yeni başa çıkma stratejileri geliştirmek çok önemlidir.” dedi.

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Etiketler: 28 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir