Share

İstanbullu gezgin kadınlar Salihli’de dünya kadınlarını anlattı

“Rotamızdaki Kadınlar” kitabının yazarı olan İstanbullu iki gezgin kadın, Salihli’de düzenlenen konferansta 100’ü aşkın ülkede gözlemledikleri farklı kültürlere ait kadınların yaşantılarından kesitler sundu.

 

Mehpare Sözener ve Sevcan Akesi, iş hayatında başarılı olmuş İstanbullu iki kadın. Ortak tutkuları ise farklı ülkelere seyahat ederek, oradaki kültürleri tanımak ve özellikle de kadınların yaşantısını, gelenekleri ve görenekleri detaylı bir şekilde araştırıp, görüntülemek. Bu iki gezgin kadın, ziyaret ettikleri 100’ü aşkın ülkede edindikleri izlenimleri, ilginç olayları ve bu ülkelerde kadına yönelik tutumları bir kitapta topladı ve “Rotamızdaki Kadınlar” ismiyle yayınladı.

 

Mehpare Sözeri ve Sevcan Akesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamaları çerçevesinde, gezilerde edindikleri izlenimleri paylaşmak üzere Salihli’ye geldi ve Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nın Konferans Salonu’nda gezi notlarından derlemeleri izleyicilerle paylaştı.

 

Salihli Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Feedtech Makine’nin başlattığı “Feedtech Kültür Akşamları” çerçevesinde düzenlenen konferansta gezginler gezilerinde tanıştıkları dünya kadınlarını anlattı.

 

Diş hekimi ve akademisyen olan Prof. Sevcan Akesi sunumunda, çok etkilendiğini belirttiği Afrika ülkelerinden ve buradaki kültürlerden örnekler paylaştı. Pigmeler, Masailer, Mursiler gibi kabilelerdeki yaşantılardan detaylar sundu. Kadın gezgin olmanın zor bir iş olduğunu ve pek çok tehlikelerle karşı karşıya kaldıklarını anlatan Akesi, macerasever bir ruhla yaptığı bu geziler çerçevesinde yeni projesinin de bir yelkenli ile 6-7 yıl sürecek olan bir dünya turu olduğunu ifade etti.

 

Yıllarca finans sektöründe çalıştıktan sonra emekli olan ve dünyayı tanıma merakıyla gezilere odaklanmış olan Mehpare Sözener ise sunumunda Hindistan, Çin, Etiyopya, Peru gibi ülkelerde kadınların yaşantısından örnekler sundu. Sözener, kadınların dünyanın pek çok yerinde farklı şekillerde acılara maruz kaldığını anlattı.

 

Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, farklı kültürleri tanımanın heyecan verici olduğunu belirterek, Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı. Yüksel, “Kadınlar hayatın her alanında yer almalı. İmkan verildiği sürece başarılı işler yapmamaları için hiçbir sebep yok. Gezginlerin bu kitabının ve konferansta anlatılan bilgilerin pek çok kadının ufkunu açacağına inanıyorum. Salihli TSO olarak kadınların her zaman destekçisiyiz, arkalarındayız” dedi.

 

Konferansı Salihli TSO Meclis Başkanı Süleyman Oral, TSO Yönetim Kurulu üyeleri, Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri, Salihli Kadınlar Kooperatifi üyeleri, GEMA Vakfı yöneticileri ve OSB’deki fabrikaların yetkilileri de keyifle takip etti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı