Share

“Kâhin Serenatları” Dinleyicileri Anı Deneyimlemeye Çağırıyor

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, Yarına Notlar sergisi kapsamında sanatçı Amrita Hepi’nin Kahin Serenatları projesini sunuyor. Kahin Serenatları2-16 Mart tarihleri arasında her çarşamba farklı bir DJ’in çalma listesini müzenin Spotify kanalında dinleyicilerle buluşturuyor.

 

Küresel toplumun nasıl yeniden tahayyül edebileceğine dair sanatsal bir yanıt sunan Kâhin Serenatları, dinleyenleri şimdiyi deneyimlemeye davet ederken, geleceği tahmin etme özelliklerine sahip olan kâhinin oynadığı role gönderme yapıyor. 

 

Sınırları aşan bir dansa davet
Disiplinlerarası işler ortaya koyan dansçı ve koreograf Amrita Hepi, Kâhin Serenatları’nda iş birliği yaptığı müzik profesyonellerinden, dinleyenleri harekete geçmeye teşvik edecek çalma listeleri hazırlamalarını istedi. Dinleyicileri her bir listenin yayınlandığı an, bu ortak deneyime aktif olarak katılmaya ve diğerleriyle bağlantı kurmaya davet eden proje, pandeminin, sanatın coğrafi ve fiziksel sınırları aşacak şekilde deneyimlenme ve yayılma yollarını nasıl çoğalttığına dair önemli ipuçları sunuyor. Dans ve müzikten yararlanan Kâhin Serenatları, kapanmanın yalıtıcı koşullarına karşı gelen veya ondan sonra yeniden bağlantı kurmanın yollarına işaret eden bir deneyim sunuyor. 

 

İş birliği yapılan isimlerden şarkıcı, söz yazarı, performans sanatçısı Kübra Uzun’un İki Elli adlı çalma listesi 2 Mart’ta dinleyicilerle buluştu. Editör ve müzik yazarı Sarp Dakni’nin Güzel İnsanlar adlı listesi 9 Mart’ta, kültür antropoloğu ve Ladies on Records kurucusu Kornelia Binicewicz’in Güneşe Serenatlar isimli çalma listesi ise 16 Mart’ta, saat 16.00’da Pera Müzesi Spotify kanalına eklenecek. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı