Share

Unutulmaya Yüz Tutmuş Sanatlar Gölcük’te Yaşatılıyor

Gölcük Belediyesi tarafından düzenlenen “Öğrenciler Ustalarla Buluşuyor” etkinliğinde; unutulmaya yüz tutan sanatlar, gelecek kuşakların ellerinde şekilleniyor.

 

Gölcük Belediyesi, geleneksel ve unutulmaya yüz tutmuş; kültürel miras özelliği taşıyan sanatları gelecek kuşaklarla buluşturuyor. Bu kapsamda Gölcük Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile iş birliğinde düzenlediği “Öğrenciler Ustalarla Buluşuyor” etkinlikleri, Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi’nde devam ediyor. Etkinlik; usta sanatçı Onur Başpınar tarafından eğitimi verilen “Parmak Dokuma ve Yörük Bağı Sanatı” ile devam etti. Etkinliğe katılan Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, geleneksel sanatlar hakkında bilgiler alarak yapılan çalışmaları inceledi.

63 ÖĞRENCİ TARİHSEL SANATLARI UYGULAMALI ÖĞRENDİ
Eğitime; Gölcük İhsaniye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gölcük Hacı Halit Erkut Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gölcük Anadolu Kalkınma Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gölcük Şehit Volkan Tantürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gölcük 15 Temmuz Şehitleri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 63 öğrenci katıldı. Etkinlikte öğrenciler, tarihsel sanatlar arasında yer alan “Parmak Dokuma ve Yörük Bağı” hakkında tüm ayrıntıları öğrenerek uygulamalar yaptı.

ÖĞRENDİKLERİ SANATLARI GELECEĞE TAŞIYACAKLAR
Etkinlik sonunda öğrencilere sertifikalarını takdim eden Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, “Tarihsel sanatımızı en iyi şekilde öğrenerek sürdüreceklerini hem de arkadaşlarına öğreteceklerini düşündüğüm öğrencilerimizi birbirinden güzel Parmak Dokuma ve Yörük Bağı ürünleri için tebrik ediyorum” dedi.

GÖLCÜKLÜ GENÇLER KEÇE SANATINI ÖĞRENECEK
Öğrenciler Ustalarla Buluşuyor etkinliği bugün, Usta Sanatçı Mehmet Yılmaz’ın eğitimini vereceği keçe sanatıyla son bulacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı