Share

“Yaftalı Tabut” Nilüfer’de sahnelenecek

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın oyunu “Yaftalı Tabut”, Nilüfer’de izleyici ile buluşacak. Nilüfer Kent Tiyatrosu’nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ile yaptığı oyun değişimi programı kapsamında sahnelenecek olan oyun, seyirciyi yakın tarihimizle yüzleşmeye davet ediyor.

 

Nilüfer Belediyesi bünyesindeki Nilüfer Kent Tiyatrosu, kendi oyunlarını sahnelemeye devam ederken, farklı tiyatroların oyunlarını da Bursalı tiyatro tutkunları ile buluşturuyor. 

Nilüfer Kent Tiyatrosu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ile arasındaki karşılıklı oyun değişimi programı kapsamında Yaftalı Tabut  isimli oyunu sahnesinde ağırlamaya hazırlanıyor. Bilgesu Erenus’un yazdığı ve Yelda Baskın’ın yönettiği oyun, 31 Mart, 1 Nisan ve 2 Nisan tarihlerinde Nâzım Hikmet Kültürevi’nde sahnelenecek.

Yaftalı Tabut, adına tarihin dipnotlarında rastlayabildiğimiz, Türkiye’nin ilk kadın oyun yazarı, kuramcı, aktivist, sosyal ve siyasi yaşamın her alanında öncü Fatma Nudiye Yalçı’nın hikâyesini anlatıyor. Fatma Nudiye Yalçı’nın, 1920’lerde başlayan mücadelesine, Dr. Hikmet Kıvılcımlı ve Nâzım Hikmet de eşlik ediyor.

Oyunda Fatma Nudiye Yalçı’yı Bensu Orhunöz, Ceren Hacımuratoğlu, Lale Kabul, Nazan Yatgın, Selin Türkmen, Şenay Bağ ve Yeşim Mazıcıoğlu canlandırıyor. Oyundaki kadınlar sadece Fatma Nudiye Yalçı’yı değil, Nâzım Hikmet ve Hikmet Kıvılcımlı gibi erkek karakterlere de hayat veriyor.     

Yaftalı Tabut oyunu her ne kadar Fatma Nudiye Yalçı’nın hayatına odaklansa da, arka planında 1920’lerden 1960’lara Türkiye sosyalist hareketin serüveni yer alıyor. Oyun, seyirciyi yakın tarihimizle yüzleşmeye davet ediyor.

Nâzım Hikmet Kültürevi’nde Bursalı izleyici ile buluşacak olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın Yaftalı Tabut isimli oyununu izlemek isteyenler, biletleri bilet.nilufer.bel.tr adresinden alabilecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı