Share

“Annemin Sesi” Çıktı

Araştırmacı gazeteci Tülay Demir Oktay’ın merakla beklenen kitabı Annemin Sesi, Turkuvaz Kitap etiketiyle çıktı. HDP’nin gençler üzerinden yaptığı oyunu ve PKK terör örgütünün içyapısını yaşanmış olaylar ve çarpıcı detaylar üzerinden anlatıyor.

 

Her şey iki yıl önce, tüm Türkiye’nin ‘Hacire Anne’ olarak tanıdığı acılı bir annenin isyanıyla başladı. Hacire Anne, elinde bir çekiçle HDP Diyarbakır İl Binası’nın camlarını tuzla buz etti, ardından, ‘Çocuğumu almadan buradan hiçbir yere ayrılmıyorum!” diyerek kapı önünde oturma eylemi başlattı.

 

Bu kitapta kendi iradeleriyle evlenmeleri bile mümkün değilken dağa götürülmüş ve henüz 8, 12, 15 yaşlarındayken ellerine silah verilmiş küçücük, gencecik çocukların hikâyelerine tanıklık edecek, kızı için ağıtlar yakan Türkân Anne ve evlat nöbetindeki diğer annelerin içimizi yakan acılarına siz de ortak olacak, Ayşegül Anne’nin, ‘Evladımı sizden söke söke alacağım!’ diye haykıran sesini duyacaksınız.

 

Annemin Sesi’nde, ‘Televizyonda annemi gördüm. Annemin sesini duydum ve kaçtım…’ diyen Mustafa’nın ve diğer evlatların yaşadıklarını ve tüm açıklığıyla PKK terör örgütünün yaşattıklarını bulacaksınız.

 

Sadece Türkçe değil, İngilizce ve Felemenkçe olarak da yayımlanacak olan Annemin Sesi, üç yıllık titiz bir çalışmanın sonucunda tamamlandı. Tülay Demir Oktay, kitabını niçin üç farklı dilde yazdığını anlatırken, “PKK terör örgütünün gerçek yüzü, yurt dışında pek fazla bilinmiyor. Oralarda ne annelerin mağduriyetinden haberdarlar ne de kaçırılan gençlerin çektiği acılardan… İşte ben, kitabımı İngilizce ve Felemenkçe olarak da kaleme alırken hem acılı annelere birazcık nefes olmak hem de Avrupalıların işin doğrusunu göstermek istedim. Amacım terörün gerçek yüzünü fark etmeleri, PKK denen kanlı örgütün kandırıp dağa kaçırdığı gençlerin seslerini işitmeleriydi,” diyor.

 

Turkuvaz Kitap etiketiyle raflarda yerini alan Annemin Sesi kitabının tüm gelirleri Diyarbakır annelerinin hizmetinde kullanılacaktır.

Annemin Sesi, tüm kitapçılarda…

 

 

Tülay Demir Oktay

 

Son yıllarda Diyarbakır Anneleri ve PKK terör örgütünden kaçan gençlerle yaptığı görüşmelerle dikkat çeken yetenek uzmanı, eğitimci, gazeteci ve yazar Tülay Demir Oktay, 1960’dan itibaren Hollanda’da yaşayan bir ailenin üçüncü kuşak torunudur. Eğitimini Hollanda Marnix Akademi Pedagojik Bilimler Bölümü’nde tamamlayan ve “Hollanda’da Son 50 yıldaki 50 Etkin Türk” listesine seçilen Oktay’ın, Talent by TD adında, çocuklarla gençlerin yeteneklerini keşfetmeye yönelik bir derneği bulunmaktadır. Bunların dışında Tülay Demir Oktay, Hollanda merkezli My Core Talents adlı şirketini ülkemizde Yetenek Avcısı adıyla hayata geçirmiştir. 2013-2021 yılları arasında Hürriyet gazetesinde köşe yazarı ve röportajcı olarak görev yapmış, Kanal D’de Set Ekstra adlı programı sunmuştur. Keşke Deme ve Çocukken Ne Olmak İsterdin? isimli iki kitabı daha vardır. Daily Sabah gazetesinde zaman zaman yazıları çıkmaktadır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı