Bakan Pakdemirli, KEK Toplantısına Katılmak İçin Belarus’a Gidiyor

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Türkiye-Belarus Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Toplantısına katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak amacıyla Belarus’a gidecek.

Bakan Pakdemirli, iki ülke arasındaki genel ve tarımsal konularla ilgili görüşme ve temaslarda bulunmak üzere 30-31 Ekim 2019 tarihlerinde Belarus’a resmi bir ziyaret gerçekleştirecek. Pakdemirli ziyaret kapsamında, Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko, KEK Eşbaşkanı ve Başbakan Yardımcısı Vladimir Dvornik, Tarım ve Gıda Bakanı Anatoly Khotko ile ikili temaslarda bulunacak.

İKİ ÜLKE TARIMSAL DIŞ TİCARET HACMİ 79 MİLYON DOLAR

2018 yılı verilerine göre, Türkiye ile Belarus arasındaki toplam dış ticaret hacmi 632 milyon dolar ve bunun 79 milyon dolarlık kısmı tarımsal ürünleri kapsıyor. Türkiye geçen yıl Belarus’a 64 milyon dolarlık tarım ürünleri ihracatı gerçekleştirdi. Belarus’a daha çok domates, taze üzüm, taze ve kuru fıstık, narenciye gibi tarımsal ürünler ihraç edildi. Yapılacak ziyaretle iki ülke arasındaki mevcut tarımsal ilişkilerin daha da geliştirilmesi amaçlanıyor. (BSHA)

BSHA – Bilim Sağlık Haber Ajansı