CHP’li Bozat, açlık sınırının altında kalan asgari ücrete işaret etti

Share

MİLYONLARCA VATANDAŞIMIZ AÇLIK SINIRININ ALTINDA YAŞIYOR

CHP Adıyaman Milletvekili A.Adayı Av. Mehmet Levent Bozat, açlık sınırıyla asgari ücret arasındaki farkın bin 84 lira olduğuna dikkat çekerek, “Milyonlarca vatandaşımız açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Hedefimiz ülkemizde sıfır açlık koşullarını sağlamaktır” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman Milletvekili A.Adayı Av. Mehmet Levent Bozat, Türk-İş tarafından hazırlanan ‘Açlık ve Yoksulluk Sınırı’ araştırmasını değerlendirdi. Martta dört kişilik bir aile için açlık sınırının 9 bin 590, yoksulluk sınırının ise 31 bin 240 liraya yükseldiğine işaret eden Bozat, asgari ücretin açlık sınırının altında kaldığını belirterek, “Milyonlarca vatandaşımız açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşıyor” ifadelerini kullandı.

NÜFUSUMUZUN YARISI AÇLIKLA MÜCADELE EDİYOR
Milyonlarca emeklinin asgari ücretin altında maaş aldığını dile getiren Bozat, şöyle devam etti: “Çalışanların büyük bir kısmı asgari ücretli. Emeklilerin büyük bir kısmının asgari ücretin de altında maaş aldığı ülkemizde, nüfusumuzun neredeyse yarısı açlıkla mücadele. Seçim öncesi emekliye ‘seçim rüşveti’ gibi sunulan artışa rağmen maaşlar açlık sınırının üstüne çıkamadı. İktidara göre ülkemizde ekonomi yolunda gidiyor, yoksulluk yok! Çalışanlar ve emekliler enflasyona ve gelir vergisine ezdiriliyor. Gelir dağılımı eşitsizliği ciddi boyutlarda.”

ÇOCUKLARIMIZ İHTİYAÇ DUYDUKLARI BESİNLERİ ALAMIYOR

Yoksulluğun gelecek kuşakları da tehdit ettiğine vurgu yapan Bozat, “Et, süt, süt ürünleri ne yazık ki lüks oldu! Çocuklarımız sağlık ve dengeli beslenemiyor. Çocuklarımız ihtiyaç duydukları besinleri alamadığı için gelişemiyor. Asgari ücret enflasyon rakamlarına göre yılda iki kez belirlenmelidir. En düşük emekli maaşı asgari ücrete eşitlenmelidir. Yoksulluk döngüsünü kıracağız. Hedefimiz ülkemizde sıfır açlık koşullarını sağlamaktır. Kara kışın sonu bahar. Türkiye’ye bahar gelecek” dedi.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir