Gıda endüstrisinde blokzinciri uygulamaları

Gıda endüstrisinde etik kaynakların izlenmesiyle ilgili blokzinciri uygulamaları tartışmaya açılıyor. Türkiye Bilişim Vakfı inisiyatifi olan Blockchain Türkiye Platformu’nun düzenlediği webinar’da çevreye, yaban hayatına ve ekosisteme zarar veren ihlallerin blokzinciri ile nasıl kontrol altına alındığı konuşulacak.

Avrupa Birliği Parlamentosu’nun gündemindeki ‘Tedarik Zincirleri ve Uluslararası Ticaret için Blokzinciri’ çalışmaları konusunda Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) inisiyatifi olan Blockchain Türkiye Platformu’nun çalışmaları sürüyor. Uluslararası ticarette blokzinciri uygulamaları bir dizi webinar’da konunun tarafı uzmanlar, düzenleyiciler ve sektör profesyonelleri ile tartışmaya açılıyor. 

Blockchain Türkiye Platformu Üretim, Lojistik ve Taşımacılık Çalışma Grubu tarafından düzenlenen webinar serisinin beşincisi 27 Mayıs Perşembe günü yapılacak. Gıda endüstrisinde etik kaynakların izlenmesinde blokzinciri kullanımının ele alınacağı webinar’ı OBASE Ürün Grup Yöneticisi Okay Akdeniz modere edecek. Toplantıya Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Güneş, Tarım ve Gıda Etiği Derneği (TARGET) Başkan Yardımcısı Petek Ataman ve Doktar Kurucu Ortağı & Genel Müdürü Tanzer Bilgen katılacak.

Konuyla ilgili çalışmalar yapan KPMG Türkiye’den Gıda ve İçecek Sektör Lideri Banu Kürk, gıda endüstrisinde insan hakları ihlalleri yasa dışı ya da bildirilmemiş ticaret gibi konular nedeniyle hem ekosistemin zarar gördüğünü hem de ticaret anlaşmazlıkları yaşandığını belirtti. Balıkçılıkla ilgili süreçlerden örnek veren Kürk, “Gıda endüstrisinde önemli payı olan küresel balıkçılıkta yılda ortalama 91 milyon ton balık avlanıyor. Gelişmekte olan ülkelerdeki balık havzalarının çoğunun izleri sürülemediği gibi kayıtsız avcıların faaliyetleri de takip edilemiyor. Blokzinciri tabanlı bir sistem balığın üretiminden müşterinin tabağına gitmesine kadarki sürecin izlenmesine, balıkçılık kotalarına uyulmasına ve tüketici için şeffaflık sağlamasına imkan veriyor. Balık kotalarının izlenmesi, hayalet balıkçılığı ve balık göçünü önleyerek okyanus faunasını doğrudan etkileyebilir” dedi.

Değişmez, merkezi olmayan ve küresel anlamda denetlenebilir bir formatta saklanan ve alışverişi yapılan belgelerin gıda endüstrisinde uluslararası ticaret süreçlerini standartlaştıracağını vurgulayan Kürk, şöyle konuştu:

“Artan uluslararası ticaret, değer zincirinin farklı aşamalarında denetim ve kalite kontrolünü neredeyse imkansız hale getirdi. Tüketiciler için satın aldıkları ürünlerin nereden geldiğini ve nasıl üretildiğini bilmek çoğu zaman zor. Aynı şekilde şirketler de sürdürülebilir ortaklıklar kurmak ve ortakların kaynaklarını doğrulamak konusunda zorluklar yaşıyor. Blokzinciri teknolojisi uzun vadede tüketicilerin ürünlerin nereden geldiğini doğrulamasına, farkındalığı artırmasına, genel olarak etik ve sosyal açıdan iyi ürünleri destekleyen daha bilinçli seçimlere fayda sağlayacak. Gıda endüstrisinde kullanılan bir blokzinciri aracılığıyla paydaşlar, ürünleri çok aşamalı tedarik zinciri üzerinden izleyebilecek ve tedarik zinciri katılımcılarına güven ve şeffaflık sunan dijital bir altyapı sunulacak. Böylece insanlar ağırlıklı olarak sürdürülebilir ve etik yetiştirilen ve üretilen yerel ürünlere yönelecek. Güven, şeffaflık ve otomasyon artarak sürdürülebilir bir gıda endüstrisi inşa edilecek.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Etiketler: 15 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir