Son aylarda Android telefonlara indirilen birçok uygulamanın zararlı yazılım içermesi internet devi Google’ı da harekete geçirdi.
Android uygulamalarındaki (app) zararlı yazılım tehlikesini ortadan kaldırmak isteyen Google; sibergüvenlik firmaları ile güçbirliği yaptı. Google; ESET, Lookout ve Zimperium ile şüpheli uygulamaların telefonlara indirilmeden yakalanmasını sağlayacak yeni bir çözüm üzerinde ortak çalışma yaptığını duyurdu.
App Defense Alliance (App Savunması İttifakı) adı verilen girişim; uygulama tabanlı zararlı yazılımların oluşturduğu riski minimuma indirmeyi, yeni tehditleri anında ortaya çıkarmayı ve akıllı telefon kullanıcılarını, Google Play platformunu kendi kazançları için kullanmaya çalışan kötü amaçlı kişilerden korumayı amaçlıyor.
İttifak kapsamında sibergüvenlik firmalarının kendi tarama motorları, Google’ın Play Protect adlı kötü yazılımları tespit etme sistemine entegre edilecek. Böylece zararlı yazılımların tespit edilebilmesi de daha kolay hale gelmiş olacak. (BSHA)

BSHA – Bilim Sağlık Haber Ajansı