Hasta Yakını Servis Yatağını Ateşe Verdi (Tatbikat)

Sağlıkta şiddet her geçen gün artarken, İzmir’de bir hastanede gerçekleştirilen şiddet tatbikatı, “Umarız tatbikatta kalır” dedirtti. Sağlık Bakanlığı Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi’nde yapılan tatbikatta ‘’Kadına Şiddet’’ konusu işlendi. Hasta yakını senaryo gereği kayınpederinin kaldığı hasta odasındaki yatağı ateşe verdi.

Hastane Sivil Savunma Birimi tarafından organize edilen Yangın ve Tahliye Tatbikatın da bu yıl farklı bir konu seçildi.  Tatbikat; ‘’Hastane de,  safra kesesinden ameliyat olan ve psikolojik sorunları nedeniyle tedavi gören hastanın yanında, eşinden ayrı yaşayan kızı, refakatçi olarak kalmaktadır. Kayınpederinin ameliyat olduğunu öğrenen kızının eşi, kayınpederine geçmiş olsun ziyareti bahanesi ile gelip, eşiyle de barışmak niyetindedir. Ancak, karı koca arasında çıkan tartışmanın, büyümesi üzerine, kadının kocası, yanında getirdiği silahı çıkararak eşine ateş ederek onu yaralar,   hemen olay yerine gelen hastane güvenlik görevlileri, araya girerek şahsın elindeki silahı alır ve şahsı boş odaya götürerek polisin gelmesi beklenir. Yaralı kadına,  sağlık çalışanları tarafından müdahale edilerek, Acil Servis’e götürülür ve tedavisine başlanır. Hastaneye gelen Emniyet yetkilileri, olay yerine geldiğinde, başka bir odadan duman geldiğini far kederler. Kadının eşinin yanında gelen arkadaşı, kargaşa yaratmak amaçlı yatağı tutuşturarak yangına sebebiyet vermiştir. Emniyet yetkilileri hem eşi, hem de arkadaşını yakalayarak götürürler. Bu arada İtfaiyeye haber verilmiştir. İtfaiye ekipleri, yangına müdahale ederken, UMKE ekibi ve hastane kurtarma ekipleri yangın tahliye işlemini başlatmışlardır.’’ senaryosu çerçevesinde gerçekleştirildi. Tatbikatı hayata geçiren hastane Sivil Savunma Birimi Sorumlusu Metin Er  ‘’Yıllık rutin olarak yapmamız gereken tatbikatımızı, özellikle son yıllarda artan kadın cinayetleri ve kadına şiddete dikkat çekmek amacıyla, bu şekilde planladık. Hastane Yönetimi’miz ve İlçe Emniyet Müdürlüğü’müzün de görüşlerini alarak tüm sağlık çalışanlarımız ile tatbikatımızı gerçekleştirdik. Dileriz ki, bu tatbikatımız ile kadınlarımıza gereken önemin verilmesi hususunda, bir nebze de olsa, katkımız olduysa ne mutlu bize!’’ diyerek düşüncelerini bildirdi.

HER TÜRLÜ TEDBİR ALINDI

Yangın ve tahliye tatbikatı, olası yangın durumunda neler yapılması gerektiği açısından, görevlilerin görev paylaşımı ve önceden olması ihtimal herhangi bir acil duruma karşı çalışanları hazırlamak için Hastane Yönetimi Başkanlığında, Hastane Sivil Savunma Birimi, Hastane Umke Ekibi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Buca İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından organize edilerek gerçekleştirildi. Tatbikat sonrası genel değerlendirme toplantısı, Başhekimlik Toplantı Salonunda,  Hastane Yönetimi, Sivil Savunma Birimi, UMKE Ekibi,  İl Sağlık Müdürlüğü Uzmanları ve İtfaiye Daire Başkanlığı çalışanlarının katılımıyla yapıldı. (BSHA)

BSHA – Bilim Sağlık Haber Ajansı