Hazar Hattı, Türkiye’yi Orta Asya’ya Bağlayacak

Orta Asya’yı Türkiye’ye doğrudan bağlayacak yeni nakliye rotası Türkiye – Hazar Hattı’nda deneme amaçlı ilk konteyner yolculuğu tamamlandı. Hazar Denizi üzerinden DP World Yarımca’ya yapılan ilk konteyner taşımacılığının başarıyla tamamlanması, Orta Asya'yı Türkiye'ye doğrudan bağlayan yeni nehir-deniz yolunun başlangıcını işaret ediyor. Türkiye’yi stratejik öneme sahip olan Orta Asya Bölgesi’ne bağlayan yeni gemi rotası, kapıdan kapıya teslimatta daha düşük ulaştırma maliyetleri sunarak Türkiye ve Orta Asya ticaretini artırmayı hedefliyor.

 

Karbon salınımında yüzde 17 düşüş sağlayacak

P&O Maritime Logistics tarafından, DP World Yarımca ve DP World grup bünyesinde yer alan şirketlerin desteğiyle başlatılacak olan yeni nakliye rotası ilk kez bu pazarlar arasında düzenli konteyner bazlı taşımacılık sağlayacak. Hız ve maliyet avantajı sunan Türkiye – Hazar Hattı, karayolu taşımacılığına göre karbon salınımını 17 oranında düşürüyor. Türkiye – Hazar Hattı, Orta Asya'nın kara ile çevrili bölgelerine daha ileri taşıma sağlamak için belirlediği lojistik ortaklıklarla müşterilere sorunsuz ve geliştirilmiş hizmet sağlayarak daha verimli kapıdan kapıya teslimat sunacak. 

2020 yılında Türkiye, Rusya ve Orta Asya arasında yaklaşık 31,2 milyar ABD doları ticaret akışı gerçekleşti. Bölge, Türkiye’nin ihracatının yüzde 6’sını sağlarken Türkiye’nin ithalatının ise yüzde 9,6’sını yapıyor. Türkiye’nin en büyük ticaret partnerlerinden biri olan Rusya ile 2020’de 17,8 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirilirken 4,5 milyar dolarlık da ihracat yapıldı. Bu pazarların Türkiye'nin en önemli ticaret ortaklarından biri olmasıyla birlikte, P&O Maritime Logistics, DP World Yarımca aracılığıyla Hazar Denizi’ndeki Aktau & Türkmenbaşı limanlarına Rusya nehir sistemleri ile direkt ulaşım sağlayarak, Türk şirketleri ile bölge arasında daha yakın ticaret bağlantılarını gerçekleştirmek için ideal bir rota oluşturdu. 

P&O Maritime Logistics'in Çoklu Taşıma Gemisini (MCV) kullanacak olan yeni hat, ağırlıklı olarak endüstriyel makineler, inşaat malzemeleri, tekstil, kozmetik, beyaz eşya ve mermer gibi konteynerli ürünleri taşıyacak. Bunun yanı sıra dökme yük ve proje kargoları için uygun hizmeti sağlayacak. DP World Yarımca'nın son teknoloji konteyner terminali, süper post panamax rıhtım vinçleri ve elektrikli kauçuk tekerlekli gezer vinçler (e-RTG) gibi özel çözümler sunması ve 1,3 milyon TEU kapasitesi ile şu anda İzmit Körfezi'nin ve Türkiye'nin en büyük terminallerinden biri olması, deneme yolculuğu sırasında son derece hızlı bir gemi dönüşü sağlaması ve hizmetin verimliliğine önemli bir katkı sağladı. 

“Yeni deniz yoluyla pazarda daha rekabetçi olacağız”

DP World Yarımca CEO'su Kris Adams,  Türkiye-Hazar Hattı’nın yüklerin hareketini daha akıcı ve daha az maliyetli hale getirdiğini söylerken sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye, Rusya ve Orta Asya arasındaki ticaret ağları hakkındaki bilgimizle, müşterilerimizin bu pazarlarda daha rekabetçi olmalarına destek olmayı amaçlıyoruz. Bu bölgeler arasındaki ticaretin artmasının ardından yeni deniz yolunun açılması, bu pazarlarda faaliyet gösteren firmalar için önemli bir avantaj sağlayacak.” 

“Demiryoluna kıyasla yüzde 15 daha hızlı varış sağlayacak”

P&O Maritime Logistics CEO'su Martin Helweg şunları söyledi: “Türkiye, Rusya ve Orta Asya arasındaki ticaretin verimliliğini artırmak için muazzam bir potansiyel var. P&O Maritime Logistics, bu güzergahta hareket eden mal türlerine uygun olan hem dökme yük hem de konteyner yük taşıma kabiliyeti nedeniyle uygun bir yapıya sahip. Kara taşımacılığı, taşımacılık sektörünün toplam karbon emisyonlarının 95'ini oluştururken, bu yeni nehir-deniz bazlı rota, daha uygun maliyetli ve çevre dostu kargo taşımacılığı sunacak. Bu çözümle, müşteriye tır taşımacılığına kıyasla maliyette ortalama 10-20 tasarruf sağlarken konteyner başına karbon emisyonlarını 17 veya 0,5 ton azaltabilecek. Bunun yanı sıra kargoyu demiryoluna kıyasla 15 daha hızlı bir şekilde varış noktasına ulaştırarak müşterilerimize pek çok avantaj sağlayacağız.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Etiketler: 21 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir