Keçiören’de Kadınlar Günü’ne Özel Caşkulu Konser

Share

Keçiören Belediyesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla ilçedeki Necip Fazıl Kısakürek Tiyatro Salonu’nda konser düzenledi. Belediye konservatuvarında görev yapan kadın sanatçıların sahne aldığı konsere Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ve AK Parti Keçiören İlçe Başkanı Zafer Çoktan da katıldı.

 

Kadınların yoğun ilgi gösterdiği konser öncesinde katılımcılara hitaben konuşan Başkan Altınok, “Tarihe baktığımız zaman 8 Mart’ın hikâyesi Amerika'da 1800’lü yıllarda tekstil işinde çalışan kadınların çok ağır iş yükü yaşaması, grev yapması ve bir fabrikada meydana gelen yangınla başlamıştır. Bunun Birleşmiş Milletlere sunulması ve kabulüyle birlikte de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanıyor. Bu özel gün, kutlanmalı, kurtlanmasında da fayda var. Bazen unuttuklarımızı hatırlamakta fayda var. 8 Mart, hanım kardeşlerimizin, kadınlarımızın, daha güzel yarınlarına vesile olsun.” dedi.

 

İslamiyet’le birlikte kadınların hak ettikleri değere kavuştuğunu da hatırlatan Altınok şunları kaydetti:

“Biz yüce bir milletin temsilcileri, evlatlarıyız. Güzel bir dinin, hak bir dinin mensuplarıyız. İslamiyet’ten önce kadınlar diri diri gömülüyor, köle gibi alınıp satılıyordu. Bu durum yüce dinimiz tarafından yasaklanıyor. İslamiyet’le birlikte kadınların şahsiyeti, insanlığı, insanca hayatı, eşit ve adaletli bir şekilde teslim ediliyor. Tabii birçok ayette de anaların hakkı yer alıyor. Bir hadiste, ‘Cennet anaların ayaklarının altındadır.’ buyruluyor. Atatürk kendi el yazısıyla, ‘En güzel din bizim dinimiz, en güzel Peygamber bizim peygamberimizdir’ diyor. Bundan öte bir şey yoktur. Rabbim bizi yaratırken anneyi vesile kılıyor ve yaratan yüce Allah. Bu nedenle bizler kadınlarımızın hak ve hukukunu sonuna kadar korumalıyız.”

 

Altınok, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda kadınların önemli bir yere sahip olduğunu da vurgulayarak konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

“Milli Mücadelemizde de birçok kadın asker kahramanlarımız var. Onbaşı var, subay var. Yaşadığımız coğrafyanın adı da Anadolu’dur. Milli Mücadele sırasında cephe geresinde lojistiği sağlayan, gerektiği yerde düşmanla çarpışan kadınlarımız bu toprakları bize vatan yapmıştır. Bize bu vatanı teslim etmiş olan analarımıza, rahmete gitmiş olanlara, Milli Mücadele kahramanlarımıza yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Anadolu inşallah onların adıyla kıyamete kadar yaşayacak. Cumhuriyetimizin kurulduğu yıllarda Avrupa ülkelerinin hiçbirinde kadının seçme ve seçilme hakkı yoktu. Atatürk 1924 yılından itibaren eğitim öğretim dâhil olmak üzere Medeni Kanun’daki birçok şeyi değiştiriyor ve kadınlara seçme seçilme hakkı veriyor. Bizlere insanlık ve medeniyet dersi verdiğini zanneden aslında canavar olan, insanlığı sıfır olan, güç dışında başka bir şeyi tanımayan bu yapıdan önce biz kadınlarımıza hak ve hukuklarını teslim ettik. Bu anlayışı asırlardır sürdüren milletiz. Belediyemizde de bir başkan yardımcımız kadın, yedi de birim müdürümüz kadın. Keçiören Belediyesinde lafta değil icraatta kadınlarımız çalışıyor ve hizmet veriyor.”

 

Türkiye’de yaşanan aile içi şiddette ve kadına yönelik şiddete de değinen Altınok, “Türkiye'de en büyük problemlerden biri aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddet. Eskiden ‘kadın dövülmez, kadına erkeklik olmaz’ denirdi.  Ama şu an toplumdaki en büyük suç oranı kadına şiddet ve aile içi şiddet. Bunun üzerine gitmeliyiz, problemleri çözmeliyiz. Günümüzde en önemli sıkıntı, asla unutulmaması gereken bir problemdir aile içi şiddet ve kadına şiddet.” ifadelerini kullandı.

 

Konser öncesinde, kadınların elinden çıkan 7 adet karakalem, 21 adet yağlı boya eseri ve Keçikoop ürünlerinin görücüye çıkacağı resim sergisinin açılış töreni de yapıldı.

 

Keçiören’deki buz pateni pisti ücretsiz hizmet veriyor

Keçiören Belediyesi tarafından Ovacık Mahallesi’ne inşa edilen buz pateni pisti açılışının yapılmasıyla birlikte çocuklardan ve gençlerden yoğun ilgi görmeye başladı. Pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü açık olan pistten 4-18 yaş grubu çocuklar ve gençler ücretsiz olarak faydalanıyor.

 

Saat 10.00-19.00 saatleri arası hizmet veren tesiste yoğunluk nedeniyle 1 saatlik seanslar oluşturulurken, ilk yarım saat giyinme diğer yarım saat ise paten kayma süresi olarak belirlendi. Böylece her seansta, 20 kişiden oluşan paten grubu pistte 30 dakika boyunca kayabiliyor. Paten, kolluk, dizlik ve başlıklar da ücretsiz olarak Keçiören Belediyesi tarafından veriliyor.

 

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok Milli Futbolcu Ahmet Çalık’ın ismini taşıyan spor tesisinin ilçedeki yeni eğlence merkezi olduğunu ve gelişmekte olan Ovacık bölgesinin tanıtımına da önemli katkılar sağlayacağını belirterek, “Keçiören, sokaklarında en çok spor tesisi olan kenttir. Şehrimizde eksik olan bir eseri daha inşa ederek hizmete sunduk. 5 bin metrekare alana inşa ettiğimiz Ahmet Çalık Buz Pateni Pisti ve Spor Tesisimizin içinde tenis kortu, skatepark, çocuk oyun alanı, fitness ve dinlenme alanlarımız bulunuyor. Burası 4-18 yaş gurubu çocuklarımıza ücretsiz hizmet veriyor. Yeni spor tesisimiz şehrimize hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir