Share

Küçükçekmece’de Özel Gereksinimli Çocuklara Özel ‘Davranış ve Spor Eğitimleri

Küçükçekmece Belediyesi, özel gereksinimli çocukların bedensel ve zihinsel gelişimine katkı sağlamak ve sosyalleşmelerine yardımcı olmak amacıyla hayata geçirdiği ‘Spor Hareketi’ ile 45 özel gereksinimli çocuğa spor hizmeti sunuyor. Bu kapsamda, 5-14 yaş arası özel çocuklara alanında uzman eğitmenler tarafından Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde spor eğitimi veriliyor.

 

Kemal Çebi: Özel gereksinimli çocuklarımızın gelişimine katkı sağlamak bizi mutlu ediyor

Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, “Davranış ve spor faaliyetleriyle, özel gereksinimli çocuklarımızın fiziksel ve motor uygunluk düzeylerinin gelişmesine, algısal motor fonksiyonlarının pekişmesine katkı sağlamak bizi mutlu ediyor. Alanında uzman, özel eğitim sertifikalı eğitmenler tarafından verilen eğitimlerden her geçen gün daha fazla evladımızın yararlanabilmesi için çalışıyoruz’’ diye konuştu.

 

5 ayda 93 çocuğa hizmet verildi

Özel gereksinimli çocuklara haftada iki gün 45 dakika boyunca eğitim veren Beden Eğitimi öğretmeni Sevda Kaya, "Özel gereksinimli çocuklara hafta da 2 seans olarak spor eğitim dersi veriyoruz. Amacımız çocukların kendi yaşıtlarıyla, kendi seviyeleri içinde grup dersleriyle kaynaştırma öğrencisi olarak yerleştirmek. Yaklaşık 5 ayda 93 çocuğa eğitim verdik. Eğitimi biten öğrencileri yaşıtlarıyla eğitim görebilecek şekilde yönlendirdikten sonra yeni kabul ettiğimiz öğrencilerle yeni başlangıç yapıyoruz. El koordinasyonu için masa tenisi dersi, hareketli nesnelerden korkan ve yükseklik kaygısı olan çok öğrencimiz için de fitness salonumuzu kullanıyoruz" dedi.

 

Özlem Şentürk: Çocuklara inanılmaz bir katkı sunuyor

Eğitim gören çocuklardan Pelin Lina Aydın'ın teyzesi Özlem Şentürk yeğenindeki değişimi, ‘’Pelin 5 aydır buraya geliyor ve bu kısa sürede kendine özgüveni geldi.  Merdivenlerden çıkarken tek başına adım atamıyordu. Artık merdivenlerden kendi başına çıkabiliyor, rahat koşabiliyor. Bu etkinlikler sadece Pelin’e değil aynı zamanda kardeşine de inanılmaz katkı sunuyor. Ben bütün özel gereksinimli çocukların ailelerinin çocukları buraya getirmesinden yanayım. Pelin burada akıl ve zekâ oyunları oynayarak gelişimini ilerletiyor. Hareketli nesnelere karşı Pelin'in korku ve kaygıları vardı ancak burada yendi" sözleriyle anlattı. 

 

Hem bedensel hem psikolojik gelişime katkı sunuyor

Küçükçekmece Belediyesi spor derslerine devam eden çocuklar için ücretsiz psikolog ve diyetisyen hizmeti de sunuyor. Otizm, down sendromu, mental retardasyon, zihinsel engelli, yaygın gelişimsel bozukluğu olan çocuklara özel gerçekleştirilecek eğitimlere başvuru yapmak isteyenler 444 4 360  numaralı telefondan randevu alarak kaydını yaptırabilir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı