Milyonlarca Kullanıcı Reklam Yazılımı İndirdi

Share

Google Play’de yer alan birçok Andorid uygulamasında, para kazanmaya yönelik Adware adı verilen reklam yazılımı tespit edildi.
Adware, cihazınızda reklam görüntülemek, arama isteklerinizi reklam içeren web sitelerine yönlendirmek ve önünüze özelleştirilmiş reklamlar getiren, pazarlama verilerini toplamak amacıyla tasarlanmış programlardır. Android uygulamalarının çoğu programlarına bu yazılımı ekleyerek para kazanma yoluna gidiyor.
ESET araştırmacıları, Temmuz 2018’den bu yana adware içeren 42 uygulamanın 8 milyondan fazla indirildiğini söylediler. Bu uygulamalar normal görünse de gizli adware içeriyor. Kullanıcı adware bulaşmış bir uygulama yüklediğinde, uygulama cihazın ekranında rastgele aralıklarla reklamlar yayınlıyor. Genellikle uygulamalar kısayol simgesini silerek kaldırılmasını zorlaştırıyor. Adware ile bulaşan uygulamalar aynı zamanda Facebook ve Google’ın uygulamalarını da taklit ediyor. Bu uygulamalar arasında 5 milyon kez indirilen Video Downloader Master, 500’er bin indirmesi bulunan Ringtone Maker Pro, SaveInsta ve Tank Classic de yer alıyor. (BSHA)

BSHA – Bilim Sağlık Haber Ajansı

You may also like...