Söke Devlet Hastanesi’nde Sağlık Çalışanları Darp Edildi

Söke Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde çalışan iki sağlık memuru hasta yakınları tarafından darp edildi. Çalışanlardan birinin eli kırıldı. Türk Sağlık Sen Aydın Şube Başkanı Aydın Bozkurt olayı kınarken, sağlıkta şiddetin son bulması için atılması gereken adımları açıkladı.
Sağlıkta şiddet bitmek bilmiyor. En son şiddet olayı Aydın’ın Söke ilçesindeki devlet hastanesinde yaşandı. Türk Sağlık Sen Aydın Şubesi hastane önünde yaptığı açıklamada sağlıkta şiddeti protesto etti. Bilim ve Sağlık Haber Ajansı’na konuşan Türk Sağlık Sen Aydın Şube Başkanı Aydın Bozkurt, “Şiddete karşı alınan önlemlerin yetersizliği bir kez daha anlaşılmıştır ki sağlık çalışanlarına şiddet devam etmektedir. İş yükümüzün artmış olması ekonomik ve sosyal kayıplarımızla birlikte bazı kurumlardaki adaletsiz uygulamalar kayırmacılık çalışanları canından bezdirdiği yetmiyormuş gibi bir de şiddete maruz kalmamız kabul edilebilir bir olay değildir. Sağlık çalışanları can güvenliklerinden yoksun bir şekilde hizmet üretmektedirler. Herkes evine sağ salim gidebileceğinden endişelidir. Bu şiddeti uygulayanları şiddetle kınıyoruz” dedi.
ÖNLEMLERİN FAYDALI OLMADIĞI DEFALARCA ANLATTIK
Türk Sağlık Sendikası olarak, önlemlerin faydalı olmadığını defalarca tekrar ettiklerini anlatan Bozkurt, “Sağlık çalışanlarına uygulanan bu şiddetin boyutlarının ölümlere kadar gittiğine hep birlikte şahit olduk. İlimizde de bıçaklı yaralanmalar başta olmak üzere defalarca çeşitli darplara sözlü ve fiziksel şiddette maruz kaldık. Türk Sağlık Sendikası olarak; defalarca, önlemler acil olarak alınmalı, sağlıkta şiddet cinayete dönüştü diyerek uyarılarda bulunmuştuk. Ne yazık ki uyarılarımız yetkililer tarafından dikkate alınmadığı gibi, kınama ve taziye mesajları ile geçiştirildi” diye konuştu. (BSHA)

BSHA – Bilim Sağlık Haber Ajansı