Share

Soyer: “İzmir Büyükşehir Belediyesi evine ekmek götürmek isteyen her kadının yardımcısıdır”

8 Mart etkinlikleri Kadın Emeği Sergi ve Satış Pazarı ile başladı
 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında açılan Kadın Emeği Sergi ve Satış Pazarı'nda emekçi kadınlarla bir araya geldi. Başkan Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin evine ekmek götürmek isteyen her kadının yardımcısı olduğunu belirterek “Belediyemizdeki her görev alanında da cinsiyet eşitliğini sağlamak için emin adımlarla yürüyoruz. Gururla belirtmeliyim ki, ülkemizde en fazla kadın yöneticinin olduğu kurumların başında belediyemiz geliyor” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “kadın dostu kent” vizyonu doğrultusunda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için altı günlük bir etkinlik programı hazırlandı. “Hayatın Her Alanında Kadınlarla Eşit ve Adil Bir Dünya” sloganıyla hazırlanan program, Kadın Emeği Sergi ve Satış Pazarı ile başladı. Tarihi Havagazı Fabrikası'nda başlayan etkinliklerin açılışına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile eşi Neptün Soyer, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter yardımcıları, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, ilçe belediye başkanları ile eşleri, kadın kooperatifleri, üretici kadınlar, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları, odalar ve derneklerin başkanları ile temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve yurttaşlar katıldı. Başkan Soyer, stantları ziyaret ederek üretici kadınlarla sohbet edip fotoğraf çekildi.

Soyer: “Ayrımları tümüyle reddediyoruz”
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bugün derinden yaşadığımız ekonomik buhran ve yoksulluktan en fazla kadınlar etkileniyor. Bir yandan evdeki tüm işleri göğüslemek zorunda kalan kadınlar aynı zamanda güvencesiz ve geçici işlerde çalışıyor. İşte bu nedenle İzmir Büyükşehir Belediyesi evine ekmek götürmek isteyen her kadının yardımcısıdır. Anahtar Kadın Çalışmaları Bütüncül Hizmet Merkezi’mizde kadınlara el emeği, bilişim, muhasebe, aşçılık, yabancı dil gibi pek çok alanda istihdama yönelik kurslar veriyoruz. Biz İzmir’de kadına göre iş, erkeğe göre meslek ayrımlarını tümüyle reddediyoruz. Her işi en iyi şekilde yapabilir, bunu çok iyi biliyorum. Bu nedenle belediyemizdeki her görev alanında cinsiyet eşitliğini sağlamak için emin adımlarla yürüyoruz. Gururla belirtmeliyim ki, ülkemizde en fazla kadın yöneticinin olduğu kurumların başında belediyemiz geliyor” dedi.

“Amasız, fakatsız, ertelemeden…”
Kadınlara yaşamın her alanında ihtiyaç olduğunu belirten Soyer, “Erkek egemen zihniyetin bu dünyayı getirdiği durum ortada. Savaşlar, açlık, kıtlık ve iklim krizi! Yaşımız, cinsiyetimiz ve dünya görüşümüz her ne olursa olsun… Bugün artık erkek egemen düzeninin başarısızlığını açıkça kabul etmek zorundayız. İşte bu nedenle kadınlara yaşamın her alanında büyük ihtiyacımız var. Ekonomide, siyasette, sporda, sanatta, akademide, adalette, yaşamın her alanında… Amasız, fakatsız ve ertelemeden, kadınların hak ettikleri konumlarda olması gerekiyor. Şiddetin durması, doğanın yaşaması, adalet ve refahın artması için toplumsal düzenimize kadın aklı değmesi gerekiyor. Çünkü bir toplum ancak mayasında kadın düşüncesi varsa sağlıklı, özgür ve adil olabilir” diye konuştu.

İlk etkinlik Kadın Emeği Sergi ve Satış Pazarı
4-6 Mart tarihleri arasında Tarihi Havagazı Fabrikası’nda ziyaret edilebilecek Kadın Emeği Sergi ve Satış Pazarı’nda kadın kooperatiflerinin stantları yer alıyor. Kadınların toplumsal yaşama katılımını artırmak için ortak yaşam ve dayanışma merkezi olarak Örnekköy Sosyal Projeler Yerleşkesi içinde kurulan ANAHTAR Kadın Çalışmaları Bütüncül Hizmet Merkezi’nin atölye çadırları da Tarihi Havagazı Fabrikası’nda üç gün boyunca açık olacak. Meslek Edindirme ve Hobi Atölyesi, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Atölyesi, Eğitim ve Psiko-Sosyal Danışmanlık, Spor ve Sanat Atölyesi ve Çocuk Oyun Çadırı’nda alanında uzman kişiler katılımcılarla bir araya gelecek. 5 Mart’ta 16.00’da ANAHTAR kadın tiyatro topluluğu, 6 Mart’ta ise SEFTİT Ürkmez kadın tiyatrosu ve konserler olacak. 5 Mart’ta aynı zamanda 12.30-17.00 saatleri arasında “İzmir Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Zirvesine Doğru” çalıştayı var. Kapalı grup etkinliği olarak yapılacak çalıştay kapsamında 14.00’ten itibaren atölye çalışmaları da olacak. Ayrıca Tiyatrohane konuk sanatçıları toplumsal cinsiyet eşitliği temasıyla performanslar sergileyecek.

Gece koşusu için Agora Antik Kenti önünde buluşulacak
6 Mart Pazar günü saat 20.00’de ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne özel koşu düzenleniyor. Agora Antik Kenti önünde başlayacak koşu, Konak'taki Turuncu Bahçe'de sona erecek. Sadece kadınlara değil, herkese açık organizasyondaki katılımcı sayısı bin kişi ile sınırlandırıldı. Katılımcılar kayıtlarını www.maratonizmir.org resmi web sitesinden yapabilecek.

İzmir Yıldızı ödülleri
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kadına yönelik her türlü şiddet ve ayrımcılığın önlenmesine yönelik iyi uygulama örneklerini ödüllendirdiği İzmir Yıldızı Ödül Töreni ise 8 Mart Salı günü saat 19.30’da Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde yapılacak. Ödül töreninin ardından Elvedasız Şarkılar konseri var.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı