Share

Tesla Avrupa’daki İlk Fabrikasını Açıyor

Elektrikli araç üreticisi Tesla, Avrupa’daki ilk fabrikasını Almanya’nın başkenti Berlin’de kurmak için çalışmalara başladı. Berlin’de gerçekleştirilen 43. Altın Direksiyon ödül törenine katılan Tesla CEO’su Elon Musk, şirketin ABD sınırları dışındaki ikinci fabrikasını Berlin yakınlarında kuracaklarını açıkladı.
Musk daha sonra sosyal medya hesabı Twitter üzerinden de detaylı bilgiler paylaştı. Giga Berlin adını verecekleri fabrikada batarya, güç aktarma organları ve araç üretimi yapılacağını açıklayan Musk, üretilecek ilk otomobilin ise Model Y olacağını duyurdu.

10 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK
Tesla’nın hâlihazırda üç tane Gigafactory tesisi bulunuyor. Bu tesislerin ikisi ABD’de, biri ise Çin’de bulunuyor. Berlin’deki fabrika için Tesla’nın finansal teşvik aldığı da belirtildi. 2021’de üretime geçmesi planlanan tesiste 10 bin kişinin istihdam edilmesi bekleniyor. Öte yandan, elektrikli otomobil orta ölçekli kategorisinde 2019 Altın Direksiyon Ödülü Tesla’nın Model 3’ne verildi. Model 3’ün Almanya’daki satış fiyatı ise 44 bin eurodan başlıyor. (BSHA)

BSHA – Bilim Sağlık Haber Ajansı

You may also like...