Share

Varyant Rotary Bölge Kültür Ödülü 50 Yıllık Taş Resim Sanatçısı’na

Varyant Rotary Kulübü Uluslararası Rotary 2440. Bölge Kültür Ödülü’nü “Mineral Modern Mozaik Çakıl Taşı Resim Tekniği” ile taşları sanata dönüştüren Ressam Batuhan Bozkurt’a verdi. Kendi bulduğu ve patentini aldığı teknik ile elli yılı aşkın süredir sanatını icra eden Usta Ressam, Türkiye’den Dünya’ya yayılan teknikle kültür, tarih ve sanata katkılarından dolayı Rotary’nin Bölge Kültür Ödülü’ne layık görüldü.

 

İzmir Varyant Rotary Kulübü Bölge Kültür Ödülü’nü “Çakıltaşı Modern Mozaik Tekniği” adını verdiği teknik ile boya yerine doğal taşların tozlarıyla resmeden Sanatçı Batuhan Bozkurt’a verdi. Henüz lise yıllarındayken yağlıboya resmini bitiremediği için ağlayan gencin gözünden taşa düşen damlaların renk değiştirmesiyle başlayan yolculuğu, Sanatçı’nın boya yerine doğal taşların tozlarından oluşan eserlere dönüştürerek Dünya’da yeni bir teknikte sanatın başlamasına sebep oluyor.

 

Urla Barbaros Köyü’nde yaşayan ve Emek Kültür ve Sanat Evi’nde sanatını diğer nesillere aktarmaya çalışan Bozkurt, dünyanın her yerinden gelen taşların orijinal renkleriyle tozlarını, kontrplak ve mdf üzerine çizdiği resimlerin üzerine yapıştırarak Dünya’nın taşını tuvale taşıyor. Oldukça zor ve meşakatli bir sanatı kendi bulduğu teknikle duyuran Sanatçı’ya Bölge Kültür Ödülü’nü takdim etmekten büyük onur duyduklarını ifade eden Varyant Rotary Kulübü Başkanı Hakan Yüksel, “Sanat toplumların gelişmesi için çok önemli bir unsurdur ve bildiğiniz gibi sanatçı olunmaz sanatçı doğulur. Ressam Batuhan Bozkurt alanında bir ilke imza atmış ve taşların doğal renklerinden elde ettiği malzeme ile 21. Yüzyılda Türk Sanatı’na büyük katkıda bulunmuştur. Kendisini kutluyor ve eşsiz sanatının dürmesi dileğiyle başarılarının devamını diliyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı