Share

Yenilmez, Usta İsimi Oyunuyla DEÜ Sahnesindeydi

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) mezunu tiyatro sanatçısı Ahmet Yenilmez, kendi yazıp yönettiği “Usta” isimli tiyatro oyununu iki gün boyunca DEÜ’de sahneledi. Son olarak DEÜ Sabancı Kültür Sarayı’nda gösterimi yapılan ve DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar’ın da izlediği oyun büyük ilgi gördü.

 

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), iki gün boyunca sinema, dizi ve tiyatro oyuncu Ahmet Yenilmez tarafından yazıp yönetilen ‘Usta’ isimli tiyatro oyununa ev sahipliği yaptı. Osmanlı İmparatorluğu döneminin en zorlu dönemlerinde tahta bulunan 2'nci Abdülhamid’in şehzadelik günlerinden itibaren hayatını baba-kız ilişkisi üzerinden anlatan tek perdelik tiyatro oyunu, DEÜ Buca Eğitim ve İlahiyat Fakülteleri ile Sabancı Kültür Sarayı’nda sahnelendi. Ahmet Yenilmez’in kızı Hanzade Yenilmez ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Halk Müziği Ses Sanatçısı Zülfü Demirtaş’ın da rol aldığı ‘Usta’, seyircilerin büyük beğenisini topladı. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar’ın Dokuz Eylül Üniversitesi’nin asırlık çınarı DEÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Adnan Gülerman’la birlikte takip ettiği tiyatro oyununda duygusal anlar da yaşandı.

 

REKTÖR HOTAR’DAN TEŞEKKÜR

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin sanata ve sanatçıya her zaman destek verdiğini söyleyen DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Sanatın her dalında olduğu gibi tiyatro alanında da hocalarımızla, yetiştirdiğimiz öğrencilerimizle ülkemizde tiyatronun gelişmesine katkı sağlıyor; üniversite olarak örnek çalışmalara imza atıyoruz. Bu iki gün boyunca da üniversitemiz mezunu Ahmet Yenilmez, kızı Hanzade Yenilmez ile değerli sanatçımız Zülfü Demirtaş’ı İzmirli vatandaşlarımızla buluşturduk. Yoğun tempolarına, pandemiye rağmen bizleri kırmadılar. Önce Eğitim ve İlahiyat Fakültelerimizde son olarak da Sabancı Kültür Sarayımızda sahne aldılar. Emeklerine, yüreklerine sağlık diyor; kendilerine ve katılımcılarımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

 

GÜLERMAN’DAN YENİLMEZ’E ÖVGÜ

Oyunun sonunda aynı zamanda kendisinin de hocası olan DEÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Adnan Gülerman’ı sahneye davet eden usta oyuncu Ahmet Yenilmez, “Adnan Gülerman Hocamız, İzmir’in kültür-sanat hayatına çok önemli katkılar sunmuştur. Birçok dizide gördüğünüz oyuncular, dizilerin senaristleri o dönemden sonra İzmir’de yetişmeye başlamıştır” dedi. Yenilmez, DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar’a da iki gün boyunca gördükleri ilgi nedeniyle teşekkürlerini iletti.

 

Prof. Dr. Adnan Gülerman ise Türk tiyatrosunun duayen ismi Cüneyt Gökçer’in Fransa’da sahnelediği Kral Oidipus oyunu nedeniyle Fransız basının kendisini ‘Cüneyt Gökçer Oidipus’u gökten sahneye indirdi’ yakıştırması yaptığını belirterek, “Bugün Ahmet Yenilmez de Abdulhamid Han’ı gökten sahneye indirdi” yorumunda bulundu.

 

Tiyatro oyunun sonunda sahne alan oyunculara DEÜ Rektörlüğü önünde bulunan Çakabey Heykeli’nin küçük boyutlardaki örneği hediye edildi. Yenilmez, “İzmir’e iki heykel dikilecekse bu isimler İzmir’i Türkleştiren ve İslamlaştıran Cennetmekan Çakabey dedemiz ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Rektörlüğümüz önüne dikilen Çakabey Heykelini görünce emin olun ağladım” açıklamasında bulundu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı