Zeytinde Rekolte Üzdü Fiyatlar Yüz Güldürdü

Manisa’nın Salihli ilçesinde zeytin hasadı başladı. İlçenin büyük bir bölümünde üreticiler, tarım işçileriyle birlikte zeytinleri toplayıp tüccarlarla buluşturuyor. Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, zeytin hasadına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yalvaç, geçtiğimiz yıla göre bu sene zeytinde rekoltede ciddi bir düşüş yaşandığını ancak fiyatların çiftçileri tatmin ettiğini söyledi.
Geçtiğimiz yıla göre yüzde 40 civarında rekolte düşüşü yaşanan zeytinde hasat günleri başladı. Manisa’nın Salihli ilçesi, zeytin hasadına start verdi. Üreticiler ve tarım işçileri, olgunlaşan zeytinleri toplamaya ve tüccarlara ulaştırmaya başladı.
Salihli’de 58 bin 903 dekara sofralık, 31 bin 529 dekara ise yağlık zeytin ekildi. İlçedeki 50’ye yakın mahallede zeytin mesaisi devam ediyor.
ZEYTİN HASADI 40 GÜN DEVAM EDECEK
Zeytin hasadına ilişkin Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç açıklama yaptı. Hasadın 40 gün daha süreceğini ifade eden Yalvaç, “İlçemizde zeytin hasadı başladı. Salihli’nin hemen hemen 77 tane mahallesi var. 50’ye yakın mahallemizde zeytincilik yapılıyor. Hem yağlık, hem de sofralık zeytin üretiyoruz. Zeytinlerimizin büyük bir kısmı trilye cinsi, ancak tekir ve domat denen türler de 4 yıldan beri ekilmeye başladı. Genelde hasat Ekim ayının ilk haftası başlar, dekarın büyüklüğüne göre 35 ila 40 gün sürer. Bizde kuyulama sistemi yok. İlçemizde Bursa Gemlik ve Akhisar’dan alıcılar gelir, köy tabiriyle kantara girer ve kaç kilo ya da kaç ton geliyorsa ona göre üreticiler paralarını alırlar. Zeytincilerimizin bir kısmı da malını kuyuculara Ağustos sonu Eylül başında götürü, yani toplaması ve işçisi alıcıya ait olarak anlaşırlar ve belirli bir kapora alırlar, geri kalan kısmını da zeytinin tarlaya gireceği gün alırlar. Burada daha çok zeytinleri eleklerden geçirirler. Günde 3 ila 4 ton zeytin toplayan bir üreticimiz akşamüstüne doğru bulunduğu mahalledeki tüccara ürününü getirir, eleklere sunarlar. Eleklerde numaralarına göre ayrılırlar. Salihli’de daha çok 2 ile 4 numara arasında zeytin vardır. 5 ile 6 numara zeytin daha çok yağlık olur” dedi.
REKOLTEDE GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 40 DÜŞÜŞ
Türkiye genelinde zeytin rekoltesinde yüzde 30 ila 40 oranında düşüş yaşandığını dile getiren Başkan Yalvaç, “Zeytinde bu sene rekolte, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 40’a yakın düştü. Sadece Salihli ovasında değil, tüm Türkiye’de zeytin rekoltesi geçen yıla göre ciddi düşüş gösterdi. Fiyatlar 6 ila 9 TL civarında geziyor. Salihli ovasının zeytini genel olarak 6,5 TL ile 7,75 TL civarında. Zeytinde fiyat olarak memnunuz. Rekolte az olduğu için zeytin kendini ancak kurtarıyor. Örneğin, geçen yıl 50 ton ürün elde edilip 4 ila 5 TL arasında tüccara veriliyordu, bu sene 30-35 ton ürüne 6,5 ila 7 TL arasında fiyat veriliyor. Fiyat biraz daha iyi olduğu için üreticiyi kurtarıyor. Salihli’de büyüklerimizden kalan yerlerimize hep buğday ekiliyordu. Artık 10 yıldan beri damla sulama sisteminin gelişmesi, hem de çiftçinin tahılda istediği parayı alamaması, hem de zeytinin geleceğini iyi gördüğümüz için çoğumuz boş yerlerimizi zeytine çevirdik. Dağlık ve yüksek alanda önceden hiç kullanmadığımız yerler artık zeytine döndü” diye konuştu.
İŞÇİ BULMA SIKINTISI YOK
Hasatta çalışan işçilerle ilgili de açıklamalar yapan Yalvaç son olarak şu ifadeleri kullandı, “Zeytindeki tarım işçileri, üzümdeki gibi değil. Üzümde birçok bölgeden işçi gelir ancak zeytinde genel olarak uzun yıllar çalışılan tarım işçileri tercih edilir. Zeytinde çok işçi sıkıntısı yaşamıyoruz. İşçiler üzümü bitirmiş oluyor, başka gidecekleri yer de olmuyor. Bu yüzden işçi bulma anlamında sıkıntı yaşamıyoruz” / Berfin Adıcan – BSHA

BSHA – Bilim Sağlık Haber Ajansı


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz İçeriklerle ilgili Kanun ve Hukuka aykırılık içeriğin şağlayıcısı veya bültenin sahibini bağlar. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz