Share

5 Milyar Dolarlık Hububat ve Yem Değirmenciliği Sektörü İstanbul’da Buluştu

Dünya’da yaklaşık 5 milyar dolar hacme ulaşan un, yem, tahıl ve bakliyat işleme teknolojileri sektörü, 10-12 Mart 2022 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen İDMA AND VICTAM EMEA’de bir araya geldi. Pandemi ve küresel gıda krizinin yaşandığı süreçte gıda güvenliği ve erişilebilirliğinin öneminin artmasıyla dikkatleri üzerine çeken Un, Yem, İrmik, Pirinç, Mısır, Bulgur Değirmen Makinaları ve Bakliyat, Makarna, Bisküvi üretim ekipmanlarının en yeni teknolojilerinin sergilendiği fuarda, 500 marka 82 ülkeden binlerce ziyaretçiyle buluştu. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle’nin açılışını gerçekleştirdiği fuarda, küresel pazarda yaklaşık 1 milyar dolarlık ihracat rakamıyla Çin’in ardında ikinci sırada yer alan yerli üreticiler göz doldurdu.

 

İDMA AND VICTAM EMEA, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) Genel Müdür Yardımcısı Cihan Soyalp, Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği (GUSAD) Onursal Başkanı Erhan Özmen, TABADER Başkanı Prof. Dr. Mustafa Bayram ve Parantez Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı M. Ali Kalkan’ın açılış konuşmalarıyla kapılarını açtı. 10-12 Mart 2022 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde 9. kez gerçekleştirilen İDMA AND VICTAM EMEA; “Hububat ve yem değirmenciliği sektörünün uluslararası fuarı” mottosuyla sektörün dünyadaki en önemli temsilcilerini bir araya getirdi. Türkiye, Almanya, Çin, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve İtalya başta olmak üzere çeşitli ülkelerden yaklaşık 500 markaya ev sahipliği yapan İDMA AND VICTAM EMEA, sektörün dünyadaki en büyük fuarı olma özelliğini taşıyor.

 

Pandemi ve küresel gıda kriziyle dünya genelinde ülkelerin uyguladığı korumacı politikalar gıda güvenliğinin ve erişilebilirliğinin önemini her geçen gün artırıyor. Bu bağlamda tüm dünyada tarımsal ürünlere olan talep hızlı artış gösteriyor. Uluslararası Yem Endüstrisi Federasyonu'na (IFIF) göre yıllık küresel ticaret hacmi 500 milyar dolara ulaşan karma yem endüstrisini ve 165 milyar dolara ulaşan tahıl sektörünü doğrudan ilgilendiren un, yem ve tahıl işleme makineleri sektörü, 5 milyar dolarlık pazar büyüklüğüne ulaşırken 2025 yılında bu rakamın 6 milyar doları geçmesi bekleniyor. Önümüzdeki dönemde özellikle nüfus artış hızının yüksek olduğu bölgelerde yem, tahıl, bakliyat, un ve unlu mamullere olan talebin artması beklenmekte. Bu noktada en önemli bölgeler; Güneydoğu Asya ile birlikte Sahra Altı Afrika, Orta Doğu ve Kuzey Afrika. Türkiye'nin tahıl işleme teknolojileri endüstrisinin ana merkezlerinden biri olması ve tarımsal ürünlere olan talebin artması beklenen Ortadoğu ve Afrika ülkelerine yakın olması, Türkiye’nin küresel pazarda en önemli aktörler arasındaki yerini pekiştiriyor.

 

Türkiye ihracatta dünya liderliğini hedefliyor.

Yıllık ticaret hacmi 5 milyar dolara ulaşan un, yem ve tahıl işleme makineleri sektöründe Çin’in ardından dünyanın en büyük ikinci ihracatçısı konumunda yer alan Türkiye, toplam üretim miktarının yüzde 90’ını ihraç ediyor. Avrupalı üreticilerle düşük maliyetler ve ürün fiyatlarıyla ayrışan yerli üreticilerimiz Uzakdoğu’dan ise yüksek kaliteyle öne çıkıyor. Lojistik avantajlarıyla birlikte yaklaşık 1 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşan sektör, Türkiye’nin en önemli ihracat kalemleri arasında yer alıyor. Özellikle değirmen teknolojilerinde dünyada trendleri belirleyen yerli üreticilerimiz, değirmen makineleri üretiminden, un, tahıl, bakliyat, yem tesisi kurulumuna kadar geniş bir kapsamda hizmet veriyor. Anahtar teslimi bir fabrikanın makine maliyeti ise makine parkuru ve tahıl depolama alanları da dahil 1 milyon dolarla 20 milyon dolar arasında değişkenlik gösterebiliyor. 

 

TİM Başkanı İsmail Gülle; “Ülkemizin tarım kapasitesini daha iyi değerlendirmemiz gerekiyor”

İDMA AND VICTAM EMEA’in açılış konuşmasını yapan TİM Başkanı İsmail Gülle; “Pandemi sürecinde ülke olarak üretime ara vermeyerek tüm dünyanın güvenini kazarak büyük bir üretici olduğumuzu gösterdik. Özellikle ülkemiz bu süreçte konumunun da avantajıyla dünyanın önemli tedarik merkezi oldu. Bildiğiniz gibi 2022 yılında 250 milyar dolarlık bir ihracat hedefimiz var. Üreticimizin gücüyle hedeflerimizin önünde gidiyoruz. Bu süreçte ihracat hedeflerimizin üzerine çıkmak için TİM olarak ihracatçıları desteklemek adına 1 Mart itibariyle ihracatı geliştirme fonunu hizmete sunduk. Firmalarımıza teminatsız olarak kredi verme imkânı sunarak, ciddi kaynak sağlıyoruz. 2021 itibariye Türkiye artık ölçek ekonomisine geçerek daha büyük yatırımlarla daha büyük üretim kapasitelerini yakalamalı. Gerçekleştirilen uluslararası fuarlarımızda bunun altyapısını oluşturuyor. Pandemi süreci ve küresel gıda krizi bizlere gıdanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Tek bir cümleyle ağzınızdan çıkan endüstrinin ne kadar büyük ve ne kadar önemli olduğunu yaşayarak gördük. Ülkemizdeki tarım kapasitesini daha iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Gıdaya olan talebin artışı önümüzdeki süreçte daha da fazla olacak. İDMA Fuarı uzun yıllardır gerçekleşen ve sektörün dünyadaki en önemli fuarı. Her düzenlendiğinde kapsamını daha da geliştiren fuar, bu sene VICTAM iş birliği ile hem ülkemizde hem de yurtdışında önemli etkinliklere imza atacak.” Dedi.

 

500 marka, 82 ülke, binlerce sektör profesyoneli bir arada

Sektörün dünya liderliğine uzanan yolculuğunda önemli yere sahip olan İDMA Fuarı’nın organizatörü Parantez Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kalkan; “İDMA un, yem ve tahıl işleme makinaları sektöründe yurtdışında da marka olmuş bir fuar. Düzenlendiği yıllar boyunca üretici ile yatırımcı arasında kurduğu köprülerle sektörü dünya çapında tanıtarak, rekabeti artırıp sektöre kaliteyi getirmekte. Dünyada söz sahibi olan Türkiye değirmen sektörünün liderliğe yükselmesi için İDMA Fuarı önemli bir misyon üstleniyor. Önümüzdeki süreçte Güney Afrika, Fas, Rusya ve Güney Amerika’da yeni İDMA Fuarlarıyla sektöre hizmet vermeye ve değer katmaya, sektörün uluslararası ticaretinin en önemli platformu olmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin en güçlü olduğu endüstriler arasında yer alan un, yem ve tahıl işleme makinaları sektörünün dünyanın zirvesine olan yolcuğuna katkı sağlamaktan gurur duyuyoruz. Geçirdiğimiz zorlu pandemi sürecinde farkındalığımızın arttığı gıda erişimi, gıda güvenliği ve artan tarımsal ürün talepleriyle birlikte sürdürülebilir üretimin önemi her zamankinden daha fazla kendini hissettiriyor. En iyi ürünleri en ulaşılabilir fiyatlara tüm dünyaya ihraç eden firmalarımızı İDMA 2022 ile zirveye bir adım daha yaklaştırıyoruz.” dedi. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı