7 STK’dan cinsiyet eşitliği için ortak mesaj

Share

Global Compact Türkiye, TÜSİAD, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye), TÜRKONFED, KAGİDER, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği ve 30 Kulübü iş birliği ile “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Hemen Şimdi!” etkinliği gerçekleşti. İş dünyasının önde gelen temsilcileri, düzenlenen etkinlikte toplumsal cinsiyet eşitliği için bugünden atabileceği somut adımları tartıştı ve iyi örneklerini paylaştı. 

 

Toplumsal cinsiyet eşitliği hem ülkemizde hem de dünyada ilerlemenin en yavaş olduğu alanların başında geliyor. Mevcut hızla devam edersek küresel düzeyde toplumsal cinsiyet eşitliği için 136 yıla, ekonomik eşitlik için 267 yıla ihtiyacımız var. İş dünyası ise kadın istihdamındaki payı, geniş coğrafyalara yayılan değer zincirleri ve geniş kitlelere ulaşabilme kapasitesiyle toplumu dönüştürme gücüne sahip. Bu gücün farkında olarak toplumsal cinsiyet eşitliği için iş dünyasını harekete geçirmeyi hedefleyen 7 sivil toplum kuruluşu, iş dünyasına düşen rolü ve bugünden atılması gereken somut adımları tartışmak için 3 Mart tarihinde çevrimiçi gerçekleştirilen etkinlikte bir araya geldi.

 

“Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Hemen Şimdi!” temasıyla gerçekleştirilen etkinliğin ilk oturumunda; Global Compact Türkiye, TÜSİAD, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye), TÜRKONFED, KAGİDER, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği ve 30 Kulübü’nün başkanları yer aldı.

 

Gazeteci Şelale Kadak’ın moderatör olduğu oturumda konuşan yönetim kurulu başkanları, aşağıdaki mesajları verdi. 

 

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski: “Öncelikle şunu içselleştirmek gerekiyor: Toplumsal cinsiyet eşitliği, en başta bir insan hakları meselesi. Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamadan, demokrasiyi, kalkınmayı başardık diyemeyiz. Geleceği yeni bir anlayışla inşa etmeye ihtiyaç var. Bu anlayışın temelinde de kadın ve erkeğin hak, özgürlük, fırsat ve temsilde eşitliğini sağlamak var.” 

 

Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü: “Toplumsal cinsiyet eşitliği için çabalarımızı ivmelendirmemiz şart. Seneye hala eşitliğin öneminden, kaybettiğimiz fırsatlardan, adil ve eşit bir gelecek hayalinden bahsedebilir veya eşitlik için yol haritamızı, somut hedeflerimizi ve elde ettiğimiz gerçek ilerlemeyi konuşabiliriz. Bir sonraki 8 Mart’ı nasıl kutlayacağımız bugün atacağımız adımlara bağlı.

 

SKD Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dildar Edin: “Ekonomik ve sosyal refah için kadınların toplum içerisinde güçlü ve eşit bir yere sahip olması gerektiğini savunuyoruz. SKD Türkiye olarak yaptığımız çalışmalarla kadınların karar mekanizmalarına daha fazla dâhil edilmesini ve dijital yetkinliklerinin artırılarak geleceğin işinde eşit koşullarla var olmalarını hedefliyoruz.”

 

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan: “Güçlü toplum, ekonomi ve demokrasi kadının hayatın tüm alanlarına katılımıyla mümkündür. Kadınların, yaşamın her alanına tam eşitlikle katılımı için adil bir sistem inşa etmeli; yaşadıkları sorunları önlemek için ulusal politika ve stratejileri belirleyen temel belgelerde, toplumsal cinsiyet eşitliğini hedef haline getirmeliyiz.”

 

KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Emine Erdem: “İnsanlığın bir geleceği olacaksa eğer, bunun için yeşil ve döngüsel bir ekonominin yarattığı; daha adil, fırsat eşitliğinin daha yüksek olduğu, dezavantajlı kesimlerin daha fazla görüldüğü sürdürülebilir bir sistem gerekiyor. Bu sürdürülebilir sistemin anahtarı ise toplumsal cinsiyet eşitliğidir, kadınların sürece tam katılımını sağlamaktır.”

 

YKKD Yönetim Kurulu Eşbaşkanı Burçak Güven: “Cinsiyet eşitsizliği tüm yaşamımızı olumsuz etkiliyor. Bugünkü çağrımız bu ihtiyacı içselleştirmiş ve elini taşın altına koymaya hazır herkese. Hedeflerimiz ve bu ülkenin geleceği için arzularımız örtüşüyorsa lütfen artık siz de katılın ki önce kadınları, sonra da çeşitlilik için ihtiyacımız olan tüm grupları karar mekanizmalarının içine hep birlikte taşıyalım.”

 

30 Kulübü Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Melsa Ararat: “Bilimsel araştırmalar kadınların toplumsal statüsünün erkeklere oranla daha düşük olmasının ülkelerde yoksulluk olasılığını 1.5, otokratik ve yolsuz iktidar olasılığını 3.5, şiddeti ise 1.6 kat artırdığını gösteriyor. Kadınların ekonomik karar organlarında ve yönetimde anlamlı oranlarda yer alması bu nedenle her ülke için bir beka meselesidir.”

 

UN Women Türkiye Programlar Direktörü Zeliha Ünaldı moderatörlüğünde gerçekleşen “Kadınlar için İşin Geleceği” oturumunda ise Koç Holding Sürdürülebilirlik Koordinatörü Ebru Bakkaloğlu Tüzecan, Eczacıbaşı Holding İnsan Kaynakları Genel Müdürü Eylem Özgür, TSKB Genel Müdürü Ece Börü ve McKinsey&Company Ortağı Pınar Gökler yer aldı. Oturumda dijitalleşen çalışma hayatı ve geleceğin işleri çerçevesinde kadınların işgücüne katılımının artırılması ve yetenek dönüşümü konuları ele alındı, iyi uygulama örnekleri paylaşıldı. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir