81 Çocuk Anıtkabir’de ‘Geleceğe Nefes’ Oldu

Share

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gelecek nesillere “Daha yeşil bir Türkiye” bırakmak için başlatılan “Geleceğe Nefes Seferberliğinde”, 81 çocuk, Atatürk’ün 81’inci ölüm yıldönümünde Anıtkabir’i ziyaret etti.

Anıtkabir’deki resmi törenlerin ardından 81 ili temsilen çocuklar, Anıtkabir Komutanlığı tarafından gösterilen alana 81 adet fidanı dikti. Böylece 11 Kasım’da 81 ilde, 2023 noktada 3 saat içinde 11 milyon fidanın dikileceği “Geleceğe Nefes Seferberliğine” saatler kala, çocuklar Atatürk’ün manevi huzurunda geleceğe nefes oldu.

FİDAN SAHİPLENME 13.5 MİLYONU AŞTI

Geleceğe Nefes Seferberliği kapsamında oluşturulan www.gelecegenefes.com web sitesinde sahiplenilen fidan sayısı 13.5 milyonu aştı. Sahiplenilen bu fidanların 11 milyonu Cumhurbaşkanlığı tarafından her yıl kutlanmak üzere Milli Ağaçlandırma Günü ilan edilen 11 Kasım’da yapılacak törenlerle toprakla buluşacak. Sahiplenilen fidanların 11 milyonun üzerinde kalan kısmının dikimi ise kasım ayı içinde tamamlanacak.

ÇİFTE DÜNYA REKORU GÜNÜ

“Geleceğe Nefes Seferberliği” kapsamında 11 Kasım’da Türkiye,2 Guinness Dünya Rekoru’na da adını yazdıracak. Çorum’daki törenlerde 1 saat içinde dikilecek fidanlar ile “1 saatte en çok fidan dikme dünya rekoru” kırılacak. 81 ilde yapılan törenler sırasında vatandaşların çekeceği fidan diken insan fotoğraflarından www.gelecegenefesalbum.com adresinde oluşturulacak albüm ile de “Dünyanın En Büyük Online Fidan Diken İnsan Albümü” rekoru, Türkiye adına tescil edilecek. (BSHA)

BSHA – Bilim Sağlık Haber Ajansı

You may also like...