Share

ABD Enflasyonu Bitcoin’de Fed Baskısına Neden Oldu

Huobi Global Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü haftanın son iş gününde yaptığı değerlendirmede ABD'de açıklanan enflasyon rakamına değinerek:

 

"Küresel piyasalar Rusya-Ukrayna gerginliğinin yanı sıra bazı Çinli şirketlerin kottan çıkabileceği endişeleri ile etkilenirken, dün açıklanan ABD enflasyonu da 40 yılın zirvesine çıktı. Üstelik Şubat ayı enflasyonu içerisinde Ukrayna-Rusya savaşından etkilenen enerji, emtia ve gıda fiyatlarındaki artışın olmadığını belirtirsek önümüzdeki iki ay boyunca Fed’i zorlayacak rakamların geleceğini tahmin edebiliriz. Fed’in politika adımlarını sıkılaştıracağı beklentileri ile ABD 10 yıllık faizi 2019’dan bu yana ilk kez 2,0 üzerine çıktı.

 

Güçlü dolar tarafından baskılanan Bitcoin’de yatay işlemler devam ediyor. Bitcoin’in metriklerine baktığımızda yönsüzlük fakat 39.000 bandında stabil duruş görülüyor. Dün bir borsadan 1.17 milyar dolarlık Bitcoin bilinmez bir cüzdana taşınırken, fiyatlara yukarı yönlü etkisi olmadı. Çünkü bu Bitcoin’lerin bölünerek diğer alt hesaplara dağıtılması satılacağı yönünde endişelerle bilindik fiyatlamanın tersi yaşandı.

 

Bugün dikkatimizi Ethereum, Elrond, Avax, ve Hedera çekiyor.  Bitcoin’i teknik olarak ele aldığımızda 37.900 seviyesinden geçen minör yükseliş trendi üzerinde 39.300 seviyesinden yukarı tepki görüldü. Fakat yatay bantta izlediğimiz Bitcoin 39.500-39.700 seviyesinde dirençle karşılaşırken, 42.500 seviyesinden de alçalan trendi geçiyor. Bu nedenle yatay işlem stratejisi devam ederken, kademeli kar alımlar 39.700, 40.700 ve 42.000 seviyelerinden olmalı. Henüz zincir verileri de boğa koşusuna işaret etmezken, kısa vadede yatay işlem stratejisi 37.900 gerisi stop loss olmak kaydıyla devam ediyor." sözlerine yer verdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı