Share

Adımlar, Otizmli Çocukların Eğitimi İçin!

 6 Mart pazar günü 17.si gerçekleşecek olan Antalya'nın en büyük spor organizasyonu Runtalya Uluslararası Antalya Maratonu’nda Tohum Otizm Vakfı için koşarak otizmli çocukların eğitimine katkı sağlayabilirsiniz.

 

 

Tohum Otizm Vakfı’nın 8.  kez katıldığı Runtalya Maratonu’nda bireysel ve farklı firmaları temsil eden gönüllü koşucular; koşarak veya yürüyerek, adımlarını otizmli çocuklar için atacak, maratonun öncesinde ve sonrasında, toplamda 1 ay süresince sosyal çevresinden topladığı bağışlarla otizmli çocukların eğitimine katkı sağlayacaklar.

 

Her 44 çocuktan 1’nin otizm riski ile doğduğuna dikkat çeken Tohum Otizm Vakfı Genel Müdür Vekili Özgül Gürel “Otizmin bilinen tek çaresi erken tanı ile yoğun ve sürekli eğitim. Otizmli çocukların eğitime erişiminin kolaylaştırılması ve özel eğitim sınıflarının bu anlamda yaygınlaştırılması gerekiyor.  Gerek bireysel gerekse takım halinde Runtalya Maratonu’nda koşarak hem otizm konusunda farkındalık yaratabilir hem de otizmli çocuklarımızın eğitimi için bağış toplayabilirsiniz. Tüm sporseverleri Runtalya Maratonu’nda yanımızda olmaya davet ediyoruz.” dedi. 

 

Her yıl yurt içi ve yurt dışından pek çok kişinin katılımıyla gerçekleşen Runtalya Uluslararası Antalya Maratonu’na katılmak isteyenler www. runtalya.com web sitesi üzerinden kayıt yaptırabiliyor. 

 

Otizmin Tek Çaresi Yoğun Eğitim

Günümüzde bilinen tek çaresi; erken tanı ile yoğun ve sürekli özel eğitim olan otizm, erken tanı ve doğru bir eğitim yaklaşımı ile kontrol altına alınabiliyor. Yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık 50’sinde otizmin belirtileri ile ilgili büyük ilerleme kaydediliyor. Öyle ki bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde diğer arkadaşlarından farkı kalmayabiliyor. Otizmde erken dönemde (18 ay civarı) tanı koyabilmek ve çocukların haftada en az 30 saati bulan yoğun bir eğitim almalarını sağlamak hayati önem taşıyor. Özellikle 3 ile 5 yaş arasında bu yoğun eğitim çok daha önemli bir hal alıyor.             

 

Bunları Biliyor musunuz? 

  • Otizmin tek çaresi ERKEN TANI ile YOĞUN, SÜREKLİ EĞİTİM’dir. 
  • Günümüzde her 44 ÇOCUKTAN 1’inin otizm riski ile dünyaya gelmekte ve otizmin görülme sıklığı çok büyük bir hızla artış göstermektedir.
  • Dünyada her 20 DAKİKADA 1 çocuk otizm tanısı almaktadır.
  • Otizm erkek çocuklarda, kızlardan 4 KAT FAZLA oranda görülmektedir.
  • Ülkemizde 0-19 yaş grubundaki 574.963 otizmli çocuk ve gencimizden sadece 41.854’ü EĞİTİME ERİŞEBİLMEKTEDİR.

 

 

Tohum Otizm Vakfı Hakkında: 

Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı, "Otizm Spektrum Bozukluğu" olan çocukların erken tanısının konulması, özel eğitim ile topluma bağımsız bireyler olarak kazandırılmalarına öncülük edilmesi ve bunun yurt çapında yaygınlaştırılması amacıyla kar amacı gütmeyen ve kamu yararını gözeten bir sağlık ve eğitim vakfı olarak 15 Nisan 2003 tarihinden bu yana çalışmalarını yürütmektedir. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı