Alarko carrıer, klimanın mucidi Wıllıs Carrıer’ı andı

İklimlendirme sektörünün yenilikçi şirketi Alarko Carrier, hayatlarımıza büyük konfor sağlayan klimanın icadını her yıl 17 Temmuz günü, buluşun mucidi Willis Carrier’ı anarak kutluyor.

Günümüzde özellikle yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarında bize kolaylık ve konfor sağlayan klima, tam 119 yıl önce New Yorklu elektrik mühendisi Willis Carrier tarafından icat edildi. Bugün evlerimizde kullandığımız modern klimaların işleyişinin temeli, Carrier'ın 1902 yılında tasarladığı sistem üzerinden çalışmaya devam ediyor. Sıcaklık kontrolü, nem kontrolü, hava sirkülasyonunun kontrolü, havalandırma işlemi ve havayı temizleme işlemini kapsayan sistem, bir matbaa şirketinin nem problemine çözüm olmak adına geliştirilmişti. Bunun yanı sıra tren istasyonlarında oluşan sisi dağıtmak adına soğutma sistemi olarak da kullanıldı. Böylece modern klima sisteminin temeli atılmış oldu. 

Mühendislikten iklimlendirme şirketi kadar uzayan başarı öyküsü

1902 yılında modern klima sistemini tasarlayan Willis Carrier, 1913 yılında büyük alanları soğutmak adına klima sistemi geliştirdi. Modern klimanın mucidi olarak bilinen Willis Carrier; geliştirdiği sistemin patentini 1906 yılında aldı. 

1915 yılında Carrier Mühendislik şirketini kuran Willis Carier, günümüzde evlerimizde soğutma ihtiyacında can simidi olarak sarıldığımız ev tipi klimaları ise 1926 yılında geliştirdi. Ürünün kullanım alanının artması ile daha da büyüyen Carrier Mühendislik, Brunswick- Kroeschell ve York Isıtma & Havalandırma şirketi ile birleşerek kapsamını genişletti.

Klimanın buluşu, birçok farklı alanın gelişmesine de ön ayak oldu. Tiyatro ve sinema alanlarının daha soğutulması yaz aylarında da seyircilerin gelmesine sebep olurken, sıcaklık ve nem kontrolü sayesinde alışveriş merkezlerini gezilebilir kıldı. Carrier'ın ilk büyük müşterileri arasında Beyaz Saray ve New York'taki Madison Square Garden vardı.

Bugün, birçok evin vazgeçilmezi olan klimanın doğuşu Willis Carrier’ın iklimlendirme tasarımını yarattığı gün olan 17 Temmuz günü olarak kabul ediliyor. 

“Carrier’ın mirasını emin adımlarla geliştirmeye ve yaşatmaya devam ediyoruz.”

Alarko Carrier’ın Pazarlama Direktörü Volkan Arslan, iklimlendirme sektöründe Carrier gibi öncü bir markanın Türkiye pazarında da vizyonunu aynı şekilde devam ettirdiklerini belirterek şunları söyledi:

“Carrier ile stratejik ortaklığımız 1998 yılından bu yana devam ediyor. Bu süreç içinde Alarko Carrier markası olarak Türkiye’de iklimlendirme sektörünün en önemli üreticileri arasındayız. Carrier’ın dünyaya sunduğu vizyonu ülkemizde de yaşatmaya, Ar-Ge çalışmalarımızla daha da ileri taşımayı hedefliyoruz.”

Değişen dünyanın dinamiklerine uyum sağlamanın önemine değinen Volkan Arslan; iklimlendirme sektörünün günümüzdeki dönüşümüne de dikkat çekti:

“Klima artık insanlar için sadece bir ısınma ve serinleme cihazı olmanın ötesinde. Önceki yıllarda olmadığı kadar çevre ve tasarruf bilincine sahibiz. Bu beklentilerin farkında olarak hareket etmek ana stratejilerimizden. Örneğin; pandemi ile beraber “hava temizleme” özelliği tüketicide bir öncelik haline geldi. Taşınabilen, ısıtma ve soğutma yapmayan, mevcut havayı içeriden alıp filtreden geçiren, mikrobu tutan “hepa filtreli” ve “UVC lambalı” hava temizleme cihazlarımız, mikrop, virüs ve bakterileri yüzde 99,9 oranında yok eden ürünler geliştirmeye önem veriyoruz.

Bu hikayeyi başlatan Willis Carrier’i, Alarko Carrier ailesi olarak saygı ve minnetle anıyoruz. Carrier’ın dünyaya sunduğu bu mirası emin adımlarla geliştirmeye ve yaşatmaya devam edeceğiz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Etiketler: 91 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir