Almanya’da Göçmen Kurbanlar İçin Mitingler Düzenlenecek

Almanya’da geçtiğimiz yıl 19 Şubat’ta ırkçı saldırgan tarafından katledilen dokuz göçmen için her kentte anma töreni gerçekleşecek

FRANKFURT

Almanya, Hanau’da katliamının birinci yıldönümünde ırkçı saldırgan tarafından öldürülen dokuz göçmen Gökhan Gültekin, Sedat Gürbüz, Said Nesar Hashemi, Mercedes Kierpacz, Hamza Kurtović, Vili Viorel Păun, Fatih Saraçoğlu, Ferhat Unvar ve Kaloyan Velkov’u anmaya hazırlanıyor. Katliam yakınlarının oluşturduğu 19 Şubat Hanau İnisiyatifi, koronavirüs koşulları nedeniyle merkezi miting yapılamayacağını belirterek Almanya’nın her kentinde anma töreni yapılması çağrısı yaptı. Çağrıya sivil toplum kuruluşları, siyasi gruplar, sendikalar, dernekler destek verdi. Ülkede 18, 19 ve 20 Şubat’ta yüzlerce kentte ırkçılığa karşı mitingler yapılacak. Frankfurt Kültür ve Eğitim Derneği (KUBİ) de saldırganların eylemleriyle demokrasiyi hedef aldıklarını ifade ederek “Demokrasiyi savunmalıyız” dedi. KUBİ Genel Müdürü Arif Arslaner şunları yazdı: “25 Kasım 1990 günü, bir grup aşırı sağcı genç, Angolalı Amadeu Antonio Kiowa’yı feci şekilde dövdü. Saldırıda ağır yaralanan Amadeu Antonio Kiowa, birkaç gün sonra da hayatını kaybetti. 28 yaşındaydı ve iki Almanya’nın birleşmesinden sonra aşırı sağcı şiddetin ilk kurbanlarından biri oldu. Devamı geldi. Kısa bir süre sonra örneğin, 23 Kasım 1992 Möln’de: Yeliz Arslan, Ayşe Yılmaz ve Bahide Arslan. Gece evleri kundaklanarak öldürüldüklerinde Yeliz Arslan daha 10, Ayşe Yılmaz 14 ve Bahide Arslan 51 yaşındaydı. Evi, iki aşırı sağcı, molotof kokteyliyle yakmıştı. Saldırıda dokuz kişi de yaralandı. Ülkede 90’lı yıllarda, Solingen ve Darmstadt’ta olduğu gibi ırkçı ve aşırı sağcı şiddet estirildi.

Her bir vaka önemlidir

Terör 2000’li yıllarda devam ettirildi: Neonaziler, Haziran 2000’de Dessau’da Alberto Adriano’yu katletti. Eylül’de NSU, Enver Şimşek’i vurdu. Bu aşırı sağcı terör örgütü dokuz kişiyi daha öldürdü. Bugüne kadar pek çok suikast da bunlara eklendi. Irkçı ve aşırı sağcı eylemlerde kaç kişinin hayatını kaybettiği konusunda farklı bilgi var. Haftalık Die Zeit gazetesi ve Tagesspiegel’in araştırmalarına göre 187 kişi öldürüldü. Amadeu Antonio Vakfı ise 1990’dan beri aşırı sağcı şiddet kurbanını 213 olarak tespit ettiğini duyurdu. Her bir vaka önemli. Göçmenler, sığınmacılar, mülteciler ve aşırı sağa ve şiddete karşı koyma cesaretine sahip insanlar dahil tüm kurbanları hatırlamalıyız. 1 Haziran 2019’da Kassel Valisi Walter Lübcke, mültecilere yönelik çalışmaları nedeniyle öldürüldü. Bir yıl önce, 19 Şubat 2020’de fanatik bir ırkçı Hanau’da dokuz göçmeni katletti: Gökhan Gültekin, Sedat Gürbüz, Said Nesar Hashemi, Mercedes Kierpacz, Hamza Kurtović, Vili Viorel Păun, Fatih Saraçoğlu, Ferhat Unvar, Kaloyan Velkov. Sonra da annesini ve kendisini öldürdü.

Demokrasiyi savunmalıyız

Her bir kurban bizi derinden etkiliyor, ırkçı şiddet eylemlerine büyük öfke duyuyoruz. Onları andığımızda kendimizde ırkçılığa karşı daha büyük güç buluyoruz. Saldırganlar eylemlerini, ırkçı komplo teorisi temelinde düzenliyor. Eylemleriyle demokrasimizi hedef alıyorlar. Demokrasi ve hukuk devletini savunmak önemli. Zayıflatılmasına müsade etmeyeceğiz. O iyiliği aşırı sağa yapmayacağız. Hepimiz demokrasi, hukuk devleti ve barışçıl bir toplum için mücadele etmek zorundayız. Her gün.”

Göçmenler Ağı oluşturuldu

Kültür ve Eğitim Derneği (KUBİ), demokrasiyi güçlendirmek, demokratik süreçlere katılımı etkinleştirmek, ırkçılığa, antisemitizme, İslamofobi ve ayrımcılığa karşı mücadele etmek hedefleriyle MOND (Migrant*innen Organisationen Netzwerk für Demokratie) projesini başlattı.
İnternet sitesi: www.kubi.info
Facebook: https://www.facebook.com/KulturundBildung

(BSHA)


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.