Arçelik 8 Yılda 10 Milyon Hanenin Günlük Tüketimine Eşdeğer Su Tasarrufu Sağladı

Sürdürülebilirliği yaptığı her işin odağına koyan Arçelik, dünyada su güvenliğinin sağlanmasına yönelik çalışmalara öncülük edecek. Arçelik, iş liderlerini su yönetimi konusunda harekete geçirmeyi hedefleyen CEO Water Mandate’in Türkiye’de sayılı destekçilerinden biri oldu. Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Eski teknolojiye sahip ürünleri, güçlü Ar-Ge’mizle geliştirdiğimiz enerji ve su verimliliği daha yüksek, çevre dostu ürünlerle değiştirerek son 8 yılda 8,1 milyon ton su tasarrufu sağladık; bu 10 milyon hanenin günlük su tüketimine eşit. Ayrıca işletmelerimizde son 12 yılda su verimliliği ve yağmur suyu geri kazanımı çalışmalarımızla da 2,7 milyon hanenin günlük tüketimine denk su tasarrufu sağladık. Küresel İlkeler Sözleşmesi (UNGC) girişimi olan CEO Water Mandate’in Türkiye’de sayılı destekçilerinden biri olarak, su yönetimi alanındaki çalışmalarımızı daha da ileriye taşımak için çalışacağız” dedi.

 

Arçelik sürdürülebilirlik vizyonu ve iklim krizi ile mücadele çabaları kapsamında hem ürün hem de üretimde su verimliliği üzerine yoğun çalışmalar gerçekleştiriyor. 22 Mart Dünya Su Günü’nde su verimliliğine vurgu yapan Arçelik, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin girişimi olan ve iş liderlerini su yönetimi konusunda harekete geçirmeyi hedefleyen CEO Water Mandate’in destekçisi olduğunu açıkladı. Dünya çapında 210 şirketin destek verdiği CEO Water Mandate; su yönetimi üzerine stratejiler geliştiriyor. CEO Water Mandate’e destek veren şirketler, su yönetimi konusunda hem kendi operasyonlarında hem de tüm değer zinciri boyunca çalışmalar yapıyor, su yönetimi konusunda iş birlikleri geliştiriyor. Dünyanın karşı karşıya kaldığı su sorununa ilişkin çözümler geliştirmeyi hedefliyor. 

 

Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, 22 Mart Dünya Su Günü mesajında şunları söyledi: “Su kaynaklarının azalması bugün dünyanın birçok yerinde yaşamı tehdit edecek boyutlara ulaşmış durumda. Her yıl dünya nüfusunun yarısından fazlası susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. Canlılar için bir yaşam kaynağı olan suyun sürdürülebilir kullanımı için biz de Arçelik olarak, sorumlu üretim ve tüketim anlayışımız doğrultusunda önemli adımlar atıyoruz. Ar-Ge ve inovasyon gücümüz ile enerji ve su verimliliği daha yüksek ürünler geliştiriyoruz. Son 8 yılda eski teknolojiye sahip ürünleri çevre dostu yeni ürünlerle değiştirerek 8,1 milyon ton su tasarrufu sağladık; bu 10 milyon hanenin günlük su tüketimine eşit. Ayrıca son 12 yılda işletmelerimizde gerçekleştirdiğimiz su verimliliği ve yağmur suyu geri kazanımı çalışmalarımız ile 2,17 milyon m3 su tasarruf ettik; bu miktar da yaklaşık 2,7 milyon hanenin günlük su tüketimine denk. 2030’a kadar Türkiye, Romanya, Rusya, Tayland, Güney Afrika ve Pakistan üretim tesislerimizde ürün başına su çekimini 2015 baz yılına göre 45 oranında azaltmayı hedefliyoruz. Sürdürülebilir bir gelecek için su kaynaklarının doğru kullanımı hayati önem taşıyor. Bu nedenle Küresel İlkeler Sözleşmesi (UNGC) girişimi olan CEO Water Mandate destekçilerinden biri olarak; tüketicilerimize doğa dostu teknolojiler sunmaya devam edecek, su yönetimi alanındaki yenilikçi çalışmalarımızı daha da ileriye taşımak için çalışacağız.”

 

Arçelik global olarak tüm markalarıyla da sürdürülebilirlik ve faydaya odaklanıyor. Türkiye’de Arçelik markası geçtiğimiz günlerde bu amaçla bilim insanları, üniversiteler, STK’lar, aktivistler ve sanatçıların katılımıyla oluşan İyilik Geliştirme (İYİ-GE) Kurulu’nu kamuoyuna tanıttı. Arçelik İYİ-GE Kurulu ile “İklim Dostu Hareket” başlattı. İklim Dostu Hareket, Türkiye’deki her hanenin enerji ve su tüketimini, atık miktarını en aza indirmek üzere farkındalığı artırmayı hedefliyor. Arçelik markası İYİ-GE Kurulu ile Dünya Su Günü’nde İklim Dostu Hareket’e destek çağrısı yaparak su tasarrufu konusunda farkındalık mesajı verdi.

 

Evde Su Tasarrufu İçin Alınacak Bazı Basit Önlemler;

  • Çamaşır ve bulaşık makinelerinizin Ekonomik (Eko) programlarını kullanın.
  • Yüksek enerji verimli ve az su, az deterjan tüketen çamaşır ve bulaşık makinesi modellerini tercih edin.
  • Çamaşır ve bulaşık makinelerini dolmadan çalıştırmayın.
  • Elde yıkama yapmayın.
  • Banyoda duş alırken kendinize zaman sınırlaması koyun.
  • Musluk ve duş başlıklarını su tasarruflu modellerle değiştirin.
  • Meyve ve sebzeleri yıkarken suyun bir kapta toplanmasını sağlayın, bu suyu başka ihtiyaçlar için değerlendirin.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.