Avukat Özkul’dan Bilişim Suçları Konusunda Z Kuşağı Çocuğu Olan Ailelere Öneriler

Bilişim Suçlarına Dikkat ! Günümüzde cep telefonu ve banka kartları kullanan bireylerin dolandırıldıklarına ilişkin çok sayıda olay yaşanırken, bu dolandırıcılık suçlarına karşı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından da uyarılar yapılıyor. Bilişim yoluyla işlelenen suçlar hakkında bilinmeyenler hakkında Avukat Sancaktar Devlet Özkul, Can Radyo’da Gazeteci Yazar Erkan Doğan’ın Sağlık Arenası Programı’nda bilgi verdi. Bilişim suçları kapsamında, Türk Ceza kanununda mal varlığına karşı düzenlenmiş suçlar hakkında bilgi veren Avukat Özkul, hırsızlık, dolandırıcılık konularında açıklamalarda bulundu.

Z Kuşağı Çocuğu Olan Ailelere Uyarılar 

Bilişim Suçlarına bulaşan genç sayısı her geçen gür artıyor. Banka, bilgisayar, telefon, tabletler, pos cihazları ve benzeri elektronik cihazlar aracılığıyla suçun oluşturulmasına sebebiyet verilebileceğine işaret eden Özkul, “Gençlerimiz kısa yoldan bir yere ulaşma hedefindeler. Z kuşağı denilen çocuklarımız, gençlerimiz teknolojinin avantajlarının yanında dezavantajlarına da maruz kalmaktadır. Bu konuda aile faktörüne değinmek isterim. Çocuk 18 yaşını bitirdikten sonra her şeyi yapabilirim algısı oluşuyor. Bu kişiler bu sefer bankalarda hesap açarak mağduriyetler yaşayabiliyorlar. Hakkında 10-15 tane dosya açılan gençlerimiz var. Bilinçsiz kullanımların ağırlıklı olduğu olaylara tanık olurken, bilinçli yapılan olaylar da mevcut. Organize suç örgütlerinin eline farkında olmadan düşebiliyorlar. Ailelere tavsiyemiz, çocuklarına telefon hattı ya da banka kartı çıkartırken dikkatli ve kontrollü olmalarıdır. Her iki olayda da kart çocuğun adına olduğu için farkında olmadan mağduriyet çemberi içerisine giriliyor. Durumun farkına vardıktan sonra bir tehdit sarmalı başlıyor. Bu tehditler kapsamında yeni mağduriyetler meydana geliyor. Bu konuda aileler çok dikkatli olmalılar. Hafife alınacak olaylar değildir. Bu tarz dolandırıcılık olaylarıyla karşılaşanlar bunu fark edenler mutlaka bir hukukçuya danışmalılar” diye konuştu.

Sağlık Alanında Yaşanan Hukuki Süreçler Hakkında Bilgilendirdi 

Malpraktis konusunda da açıklamalarda bulunan Avukat Sancaktar Özkul, ciddi mağduriyet yaşayanların da iki taraflı olarak bir avukata danışması önerisinde bulundu. Özkul, “Yargıtay ceza dairesinde hastayı görmeden reçete yazılma işlemleri görevi kötüye kullanma olarak sayılıyor. Bu konuda hekimlerin dikkatli olmaları ve vatandaşların da reçete yazdırırken bire bir sağlık kuruluşlarına gitmelerini tavsiye ediyoruz. Bir başka konuya daha dikkat çekmek istiyorum. Bir sağlık kuruluşundan aldığınız bir hizmet çerçevesinde bir komplikasyondan kaynaklı bir eksiklikten ötürü mağdur olunca hemen fatura doktora kesilebiliyor. Şiddet olayları yaşanıyor. Doktora hastaneye saldırmak bir anlam ifade etmiyor. Onlar bizler için varlar. Sağlık çalışanlarımıza şiddeti kınıyoruz, bir hak ihlali olduğunu düşünenler hukuk, yargı yoluna başvurmalılar” dedi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. turkiyeajans.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. turkiyeajans.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan turkiyeajans.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir