Ayedaş İstanbul’da kış şartlarına karşı tüm gücüyle teyakkuzda

Share

İstanbul Anadolu Yakası’na kesintisiz enerji arzı için çalışmalarına devam eden Ayedaş, yaşanması beklenen kış şartlarına karşı hazır. Elektrik dağıtım şebekesinde ihtiyaç duyulabilecek malzeme, aktif araç ve destek personel kaynağını artırarak yaklaşık 1000 kişilik ekip ve 290 araç ile afet planına uygun olarak müdahaleye hazır.

 

Ayedaş, İstanbul Anadolu Yakası’nda etkili olması beklenen kış şartlarından, enerji nakil hatlarını olumsuz etkilememesi ve afet kaynaklı oluşabilecek arızaların en kısa sürede giderilmesi için tüm gücüyle sürdürdüğü hazırlıklarını tamamlayarak kesintisiz enerji arzı için gerekli donanım, malzeme ve araçları depoladı.

 

Hazırlıklar çerçevesinde Ayedaş, gerektiğinde operasyon çalışanlarına destek olacak ekiplerle birlikte yaklaşık 1000 personelini kriz durumunda önceden tespit edilen noktalara hızlıca ulaşması için teyakkuza geçirdi. Personelin zorlu şartlara uygun kıyafet ve ekipman ihtiyacı tamamlayarak dağıtım şebekesindeki arıza oluşması muhtemel noktalar kestirimci bakım cihazlarıyla tespit edilerek bu noktalara yapılan planlı müdahalelerle proaktif tedbirler alındı. Olumsuz hava koşullarında kesintilere müdahale planları gözden geçirilerek çeşitli enerji arzını etkileyebilecek senaryoların gerçekleşmesi halinde en hızlı ve güvenli şekilde enerji sağlamak için alternatif yöntemler belirlemeye yönelik çalışmalar tamamlandı. Kamu ve özel sektördeki tüm paydaşlarla iletişim kurularak koordinasyon sağlandı.

 

Karla mücadeleye 42 milyon lira yatırım 

Ekiplerinin gece gündüz sahada olduğu Ayedaş, İstanbul Anadolu Yakası’nda 2.485 adet trafo merkezinde iyileştirme ve yenileme çalışması gerçekleştirdi. Olası afet durumuna hazırlanan ve stoklarını tamamlayan Ayedaş ekiplerince, stoktaki araç, malzeme ve ekipmanın çalışır vaziyette olduğu kontrol edildi. Yıl boyu yapılan yatırımların yanı sıra önümüzdeki günlerde beklenen yoğun kar yağışı özelinde saha ekiplerini ve malzeme stoklarını hazır bulunduran Ayedaş, bu çalışmalar için 42 milyon TL yatırımı da devreye aldı.

 

Saha koordinasyonuna teknoloji desteği

Öte yandan, tedarik sürekliliği uzaktan izleme sisteminin kritik noktaları ve 1.250 adet SCADA noktası başta olmak üzere kesintilerin uzaktan tespit edilmesini ve uzaktan müdahale imkanını sağlayan sistemler kontrol edildi. Muhtemel arızalara en kısa sürede müdahale edilirken son derecek kritik olan haberleşme konusunda, mevcut 904 adet bas konuş cihazı ve söz konusu sistemi yedekleyen 520 adet araç telsizi test edildi. En büyüğü 1 MVA olan 6 adet mobil jeneratörlerin de bakımları tamamlandı.

 

Müşteri odaklı yaklaşımla 7/24 hizmet sunan Ayedaş, www.ayedas.com.tr, AYEDAŞ 186 Mobil Uygulaması, ALO 186 Çağrı Merkezi ve 0216 186 0000 WhatsApp destek hattı ile tüm müşterilerinin soru ve sorunlarını dinleyerek çözüm bulmaya devam ediyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir