BBVA’nın geri alım teklif fiyatı Garanti’nin değerinin çok altında

Share

BBVA’nın Garanti Bankası için verdiği Gönüllü Geri Alım Teklifi tarihi yaklaşıyor. 15 Kasım 2021 tarihinde BBVA’nın Garanti Bankası hissedarlarına verdiği teklifine fon sahipleri içerisinde yukarı yönde güncellenmesini gerektiğine dair sesler yükseliyor. Elinde Garanti BBVA hissesi bulunduran RPD Opportunity Fund LP kurucusu Ahmet Okumuş konu ile ilgili BBVA üst yönetimine fiyatın yukarı yönde revizesi için mektup yazdı. Okumuş, mevcut teklifin değerlemesinin “Türkiye’nin en iyi varlıklarından birisi” dediği Garanti’nin değerinin “soygun” derecesinde altında olduğunu vurguladı. Toplamda 4,2 milyar dolaşımdaki hissenin 33 milyonuna; yani yaklaşık yüzde 0,8’ine tekabül eden payların sahibi RPD Fund, Garanti’nin BBVA harici en büyük kurumsal yatırımcıları arasında yer alıyor. Okumuş, yeni fiyatın 17,45 TL’ye yükseltilmesi gerektiğini düşünüyor.

 

İspanya merkezli BBVA’nın, Türkiye’nin en önemli bankaları arasında yer alan Garanti Bankası’ndaki yüzde 49,85’lik hissesini, yüzde 100’e çıkartarak tüm hisselere sahip olmak istemesine, hisse sahiplerinden itirazlar da gelmeye başladı. İlk olarak 2011 yılında Doğuş ve General Electric’in yüzde 25,01 oranındaki Garanti Bankası paylarını satın alan BBVA, yıllar içerisinde payını yüzde 49,85’e çıkardı. Kasım 2021’de BBVA yönetim kurulu, Garanti BBVA’nin hâlihazırda BBVA mülkiyetinde bulunmayan yüzde 50,15 oranındaki paylarının tamamı için 12,20 Türk Lirası satın alma bedeli ile bir gönüllü pay alım teklifi yapılmasını kararlaştırdı. BBVA, mülkiyetinde bulunmayan diğer tüm hisseleri de satın alarak halihazırda bilançosunda konsolide ettiği Garanti BBVA’dan olan kazancını arttırmayı planlıyor.

 

Teklifin üzerinden yaklaşık 4 aya yakın bir süre geride kalırken, elinde Garanti BBVA hisseleri bulunduranlar için gönüllü satma süresi yaklaşıyor. Ancak Kasım 2021’den bu yana TL’deki değer kaybı, Garanti Bankası’nın 2021 yılının son çeyreğinde güçlü finansal sonuçlar paylaşması ve 2022 yılı öngörülerinde kuvvetli seyir beklentileri; Garanti BBVA hissedarlarının ellerinde hisseyi satmak için daha yüksek bir fiyat belirlenme talebini ortaya çıkardı. Bu gelişmeler ışığında yatırımcıların mevcut çarpanlar noktasında kafasında soru işaretleri bırakıyor.

 

Konu ile ilgili BBVA Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Torres Vila ve CEO’su Onur Genç’e, yönetiminde toplam 235 milyon dolarlık varlığı olan ve daha önce ‘Dünyanın en başarılı fon yöneticisi’ seçilen Ahmet Okumuş mektup yazdı. Mektupta BBVA’nın mevcut teklifini yukarı revize etmediği sürece ellerinde bulunan 33 milyon hissesini satmayacaklarını aktardı. 

 

12,20’deki değerleme “soygun” niteliğinde

 

Mektupta BBVA’nın, Garanti Bankası’nın kendisinde olmayan ve satın almak için hisse başına 12,20 TL’lik ‘gönüllü pay alımı’ teklifi verdiği 15 Kasım 2021 tarihinde Euro/TL kurunun 11,44 lira olduğunu hatırlatan Ahmet Okumuş, aradan geçen 4 aydaki değişime göre hisse başına 17,45 TL’nin altında bir fiyatlandırmanın fırsatçılık olarak nitelendirileceğini ifade ederek Euro kuru şu an, 15 Kasım’da BBVA teklifi açıkladığındaki Euro kurunun yüzde 43 üzerinde. Biz değerlemenin bu miktarda yukarı revize edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Garanti Bankası’na yaptığımız yatırım, şirketin ihtiyatlı, iyi yönetilen, yüksek kârlı olduğu ve çeşitli makroekonomik şoklara karşı dayanıklılığını defalarca kanıtladığı tezine dayanmaktadır. Garanti’nin Türkiye’nin en iyi bankalarından biri olduğuna inanıyoruz. Garanti, BBVA’nın kendi deyimiyle; TL krediler, mevduat ve ödemelerde lider pazar payına sahip, tüm önemli finansal ve risk ölçümlerinde emsallerinden daha iyi performans gösteren, Türkiye’nin en iyi bankalarından biri durumunda. 2021’de şirket, ücretsiz provizyonlar hariç yüzde 23’lük bir ROE elde ederek tüm emsallerini geride bıraktı. Faaliyet planı öngörülerine göre Garanti, 2022’de yüzde 20’nin üzerinde ROE ile yine başarılı bir yıla doğru ilerliyor. Bunlar, küresel yükselen piyasa bankacılığı emsallerinden daha üstün kârlılık seviyeleridir. Garanti hissedarları için daha adil bir anlaşma sunmanın, BBVA’nın daha kısa sürede daha büyük sahiplik pozisyonu sağlamasına da yardımcı olacağına inanıyoruz. Garanti’nin kurumsal yatırımcıları ve büyük hissedarları olarak kurumsal yatırımcıların fikir birliğini içtenlikle yansıttığımıza inanıyorum” diye konuştu.

 

Okumuş, mektubunda Garanti’nin Kasım’dan beri gösterdiği kuvvetli performansın da Garanti’nin değerleme çarpanlarındaki etkisine değindi ve bugün 17,45 TL’deki değerlemenin 2022 rakamlarına göre aynı yere geldiğine dikkat çekti: “Eğer ki 17,45 TL ile yeni fiyat uyarlaması yapılacak olursa; 2022 konsensus tahminlerine göre F/K 3.7x, PD/DD 0.7x olacaktır. Bu da 15 Kasım 2021 tarihinde belirlenen 12.20 Türk Lirası satın alma bedelinde BBVA’nın açıkladığı aynı çarpanlara tekabül edecektir. Şu anki 2022 konsensus tahminlerine göre 12.20 fiyatının verdiği F/K 2.6x, PD/DD 0.5x değerlemesi “soygun” derecesinde Garanti’nin değerinin altındadır. Sonuç olarak, Garanti’nin geri kalan hisseleri için BBVA daha adil bir teklif ile daha kısa sürede geri alımı gerçekleştirebilir.”

 

Avrupa’da bankacılık denetleme ve regülasyon otoritesinin gerekli izinleri vermesi ve ardından Türkiye’de gerekli izinlerin alınması ile yaklaşık iki hafta içerisinde Gönüllü Pay Alım teklifinin sonuçlanması bekleniyor.

 

Garanti Bankası’nın hisselerinin dağılımı ise ise şu şekilde:

-BBVA yüzde 49.9 (2.09 milyar hisse)

-Kurumsal yatırımcılar (RPD Fon’un da dahil olduğu) yüzde 36.8 (1.55 milyar hisse) 

-Bireysel yatırımcılar yüzde 11.2 (470 milyon hisse)

-Diğer yüzde 2.2 (92 milyon hisse) 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir