Buca Belediyesi’nde dijitalleşme atağı

Share

DİJİTAL kent olma yolunda emin adımlarla yürüyen Buca Belediyesi, kurumsal coğrafi bilgi sistemine geçiyor. Sistem hayata geçtiğinde, vatandaşlar imar durumları ve yapı ruhsatı başvuruları gibi birçok işlemi internet üzerinden yapabilecek.

 

Buca Belediyesi, Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantıyla coğrafi bilgi sistemlerinin (CBS) tanıtımını yaptı. Belediyenin kısa sürede içinde uygulamaya geçirmeyi hedeflediği coğrafi bilgi sistemleri (CBS) sayesinde, sosyal, ekonomik ve çevresel sorunların daha hızlı ve etkin şekilde çözümüne olanak sağlanacak. E-devlet ile uyumlu şekilde çalışacak sistem ile kentin tüm cadde ve sokakları 360 derece panoramik görüntüleme ile kayıt altına alınacak. Ayrıca şehirdeki tüm yapıları içerecek şekilde “değer karar sistemi” ile bir veri havuzu da oluşturulacak. Böylece, işgaliye tespiti, ilan reklam tabela ölçümleri, kaçak yapı tespitleri, taşınmaz değerleme işlemleri ile yapım ve yıkım işleri için durum tespitleri kolaylaşacak.

 

İŞLEMLER İNTERNET ÜZERİNDEN

İlçedeki taşınmazların imar bilgilerinin de işleneceği sistem sayesinde, vatandaşlar taşınmazların imar durumları, yapı ruhsatı müracaatları gibi işlemlerini internet üzerinden yapabilecek. Belediyenin saha çalışmaları da sistem sayesinde çevrim içi olarak takip edilebilecek.  

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir