Bucalı kadınlar savunma sanatı öğreniyor

Share

KADINLARIN her alanda güçlenmesi için projeler geliştiren Buca Belediyesi, savunma sanatları arasında önemli bir yere sahip olan “wushu” kurslarını başlattı. Kurslar Bucalı kadınların büyük ilgisini görürken kursiyerler, her geçen gün artan şiddet karşısında kendilerini savunmayı öğrendiklerini, artık daha güçlü ve güvende hissettiklerini söyledi.

 

Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak ve kadınlara özgüven yaratacak beceriler kazandırmak için sürekli eğitimi esas alan Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, kadın güçlenmesine katkı koyacak bir projeye daha imza attı. Şirinyer’deki Kadın Aktivite Merkezi’nde Buca İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü Halk Eğitim Merkezi iş birliğiyle geleneksel Çin savunma sanatı wushu kursları açıldı. Büyük ilgi gören kurslarda kadınlar, fiziki güçlerini teknik olarak nasıl açığa çıkaracaklarını, böylece olası bir tehlike anında kendilerini nasıl savunacaklarını her açıdan öğrenmeye başladı.

 

DAHA GÜVENDE HİSSEDECEĞİZ

Kursiyer Aysel Göktuna (56), “Son zamanlarda kadına yönelik şiddet gittikçe arttı. Biz sokaklarda kendimizi daha güvende hissedeceğiz. Bu gerçekten bizim için çok mükemmel bir olay. Hem spor yapıyoruz hem kendimizi korumayı öğreniyoruz. Dilerim bundan sonra hiçbir kadına şiddet uygulanmaz” dedi.

 

ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ

Gülsen Akalın (58), “Dünya çok iyiye gitmiyor, sokakta yürürken bile korkuyoruz. Bu kursları duyunca çok sevindim. Bütün kadınların kendini savunması gerekiyor. Birkaç figür bile öğrense belki canını kurtaracak. Buca Belediyesi’ne çok teşekkür ediyoruz, bize bu imkânı sağladığı için” diye konuştu. Kader Gürsoy (40) da, “Kursa geldiğimizden beri kendimizi çok güvenli hissediyoruz. Herhangi gelen bir saldırıya karşı rahatlıkla cevap verebileceğimi düşünüyorum” dedi.

Kurslarla ilgili detaylı bilgi almak isteyenlerin 439 10 10 (2200-2216) numaralı telefonu arayabileceği belirtildi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir