Continental’den yepyeni performans lastiği: SportContact 7

Share

Teknoloji şirketi ve Premium lastik üreticisi Continental, kuru ve ıslak yolda güvenli sürüş özelliklerine sahip yeni performans lastiği SportContact 7’nin lansmanını Portekiz’de gerçekleştirdi. Her araç sınıfında spor sürüş keyfini yaşayan yeni Continental SportContact 7, lastik performans standartlarını yeniden tanımlıyor.

 

Continental, yeni spor lastiği SportContact 7’yi kullanıcılarıyla buluşturdu. Yeni SportContact 7 üç yeni teknik detayıyla öne çıkıyor. Adaptif sırt tasarımı kuru ve ıslak yollara uyum sağlarken, boyuta özel sırt tasarımı ile her araçta maksimum sürüş keyfi sunuyor. Ayrıca her türlü yol koşulunda maksimum kavrama sağlayan BlackChili teknolojisine sahip sırt bileşimi, asimetrik profiline göre uyarlandı. Continental‘in lastik performans standartlarını yeniden tanımlamak ve yeni amiral gemisi olan lastiğinin sürüş özelliklerine yüksek düzeyde güvenlik katmak için geliştirdiği SportContact 7,  katıldığı ilk test olan Tyre Reviews 2022 Ultra Yüksek Performans testinden de galibiyetle döndü. SportContact 7, lansmanından kısa bir süre sonra Ford Puma, Maserati Ghibli, Levante ve Quattroporte için orijinal ekipman onayı aldı.

 

Bir önceki modelden yüzde 17 daha yüksek kilometre performansı

Continental'in Küresel Araştırma ve Geliştirme, Binek ve Kamyon Lastiği Değiştirme İş Kolu Başkanı Prof. Dr. Burkhard Wies "Bu lastiği geliştirmemizin odak noktasında her araç sınıfı için piyasadaki en iyi spor yaz lastiğine sahip olma hedefimiz yer alıyordu. Ayrıca sürücüleri kuru ve ıslak yollarda veya yarış pistinde önemli ölçüde geliştirilmiş bir sürüş deneyimine ulaştırmak ve kullanıcılara önceki modelden yüzde 17 daha yüksek kilometre performansı sunmak da hedeflerimiz arasındaydı. Yakıt verimliliğinde AB etiket değeri 'C' ile sürdürülebilirliğe de katkı sağlıyoruz" açıklamasında bulundu.

 

Yeni SportContact 7 asimetrik, uyarlanabilir sırt tasarımı ile kuru ve ıslak yollara uyum sağlayabiliyor. Bu sayede sürüş özellikleri daha yüksek hızlarda bile sürekli olarak iyi ve güvenli bir seviyede kalıyor. Wies, bu özelliği "Bir lastik, aşırı zorlandığında da basınca maruz kalabilir. Yeni uyarlanabilir profil, ıslak ve kuru yollarda çok hassas viraj alma dengesi ile güvenlik ve sürüş rahatlığı sağlar" şeklinde açıklıyor. 

 

Yüksek performanslı lastik segmentinde her araç tipine uygun tasarlanan ilk lastik

Geleneksel spor lastikleri otomobilin ağırlığına, boyutuna ve motoruna bağlı olarak farklı araç konseptlerine ve ağırlıklarına farklı tepkiler veriyor. Bu nedenle yeni SportContact 7, yüksek performanslı lastik segmentinde her bir araç tipi için özel olarak tasarlanmış ilk lastik olarak öne çıkıyor. Ağır araçlar, hafif binek araçlardan farklı lastik çözümleri gerektirir. Bu nedenle SportContact 7'nin özellikleri her araç sınıfına uyarlanır. Prof. Dr. Burkhard Wies "Bu amaçla, SportContact ailesinin tipik sürüş deneyiminin her araçta korunması için lastik boyutuna bağlı olarak kullanılan yarış modelleri de dâhil olmak üzere yeni teknolojiler geliştirdik. Farklı araç sınıfları için özel olarak tasarlanmış bir tasarımımız bulunuyor. Ayrıca yan duvarın stabilitesini, belirli yük durumlarında yol tutuşunu, ayrıca yüksek hız kabiliyetini, yol tutuşunu ve karkasın tasarımını her araç sınıfına uyarlayabiliyoruz" dedi.

 

Yeni SportContact 7'nin üçüncü teknoloji bileşeni, profil tasarımına tam olarak uyarlanmış BlackChili kauçuk bileşimi olarak dikkat çekiyor. Bu yumuşak karışım; çok sert, düşük profilli lastik tasarımına uyum sağlıyor ve yalnızca çok iyi sürüş özellikleri sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda performansta da önemli bir artış sağlıyor. Bunun için Continental'in lastik mühendisleri ve kimyagerleri sırt tasarımı ile birlikte sürüş özelliklerinde önemli bir gelişme sağlayan sıra dışı bir karışım teknolojisi geliştirdi.

Test sonuçları etkileyici

Önceki popüler modeller ile arasındaki farklara bakıldığında Continental'in kendi yapmış olduğu testlerde etkileyici sonuçlar elde edildi: Yeni SportContact'ın kilometre performansında yüzde 17, yarış pistindeki performansında yüzde 10, ıslak zeminde frenleme mesafesinde yüzde 8 ve kuru fren mesafesinde yüzde 6 daha iyi sonuçlar elde ediliyor. Islak ve kuru yol tutuşu ve direksiyon hakimiyeti de gelişen diğer özellikler olarak karşımıza çıkıyor (245/30 R 20 ebadındaki lastik testi). 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir